עמוד הבית מאמרים מדריך כיס לחבר תנועת העבודה
 

מדריך כיס לחבר תנועת העבודה

PDF גרסת הדפסה דואר אלקטרוני
הפרולטר {אסף הלחמי}    שלישי, 01 נובמבר 2005 23:44
Share

הקדמה

חוברת זו באה לסייע לחבר תנועת העבודה הישראלית בהבנת החזון הציוני והסוציאל דמוקרטי‚ המשמש כדגלה הרעיוני של התנועה. בדרך‚ של פירוק החזון לסדרת עקרונות יסוד פשוטים המאפשרים דיון מעמיק‚ הרחבה ופיתוח. מטרתה הנה הצגת בסיס רעיוני לחברי התנועה בכדי לסייע בהתמודדות מול רעיונות וביקורת חיצוניים לתנועה.

לסדר העקרונות המוצגים כאן חשיבות‚ כמו גם למבנה הפנימי שלהם. כל רעיון מתבסס על‚ ואסור שיבטל את‚ העיקרון הקודם לו מתוך הבנה כי סתירה פנימית בין חלק מהרעיונות יכולה להתקיים ולתרום לחוזקם. תנועת העבודה דוגלת במציאת נקודת האיזון העדינה שתביא למיצוי מרבי של כל העקרונות ביחד ומבלי להביא לפגיעה מהותית בכל אחד מהם בנפרד.

עיקרון היסוד: ציונות סוציאל דמוקרטית

תנועת העבודה הישראלית רואה בחתירה למימוש החזון הלאומי הציוני ומורשת העם היהודי והחזון החברתי הסוציאל דמוקרטי כיעוד של מדינת ישראל.

ציונות כמתבססת על שני נדבכים, 'חיצוני' כתנועה לאומית השואפת לקיים בית ללאום היהודי ומקלט ואזרחות לכל יהודי באשר הוא, 'פנימי' כתנועה אזרחית המקדמת את עקרון מדינת כל-אזרחיה השומרת על זכויות אדם ואזרח באופן מלא ושיוויוני.

עיקרון מס. 1: העם היהודי ומדינת ישראל

העם היהודי ומדינת ישראל‚ אחד הם. מתוך החזון הציוני רואה תנועת העבודה במדינת ישראל את ביתו הלאומי של העם היהודי ואת מטרתה בהבטחת קיומה של האומה היהודית.

עיקרון מס. 2: דמוקרטיה

הדמוקרטיה‚ כרעיון‚ תנחה את תנועת העבודה. מדינת-ישראל תשמר את זכויות הבסיס של המהות הדמוקרטית ומעל כולן את הזכויות לשוויון ולחופש הפרט בלי הבדל דת‚ גזע, מין ונטיה מינית.

  • שוויון: תנועת העבודה מציבה בראש מעייניה את השאיפה לשוויון בין בני-האדם. על-ידי חלוקה צודקת של המשאבים‚ הרכוש וההון מבקשת תנועת העבודה להבטיח את קיומו בכבוד של כל אדם.

  • חופש: תנועת העבודה מכירה בזכותו של הפרט לחופש גשמי ורוחני. כל זאת‚ בלי לפגוע בזכותם הדומה של הפרטים האחרים ומבלי לפגוע בשאיפתה של המדינה לקיים שוויון מלא.

עיקרון מס. 3: סוציאליזם

סוציאליזם‚ כרעיון‚ ינחה את תנועת העבודה. מדינת-ישראל תשאף להיות מדינה סוציאל דמוקרטית ותפעל בנחרצות על מנת להגשים מטרה זו. מכיוון‚ שהיא רואה בדאגה לפרט את הדאגה להתפתחותו של משק כלכלי וסוציאלי גם יחד.

  • מדיניות רווחה: תנועת העבודה תפעל ברוח כזו המבטיחה לכל אזרח את מרב השירותים החברתיים ומכאן רמה ואיכות חיים כאלו המאפשרים התקיימות בכבוד. מתוך התחייבות - לגבי המטרות הנרחבות של פיתוח כלכלי‚ תעסוקה מלאה‚ סיכויים שווים לבני הדור הצעיר‚ בטחון סוציאלי ורמה מינימאלית של הכנסה‚ תזונה‚ שיכון‚ בריאות וחינוך לכל אדם בכל מקום ובכל שכבה חברתית - (יצחק קנב‚ 1962).

  • עבודה: תנועת העבודה רואה בעילוי ערך העבודה והאדם העובד נדבך בעל חשיבות רבה בהגשמת העיקרון הראשון של העם היהודי ומדינת ישראל. תוך בניין הארץ‚ והחזון הסוציאליסטי. כל אזרח בחברה נדרש לפעול כפי יכולתו ולתרום את חלקו ביצירת המשאבים שיאפשרו את הגשמת החזון האמור.

  • רוח: עם זאת‚ תנועת העבודה מכירה בחשיבות ההיבט הרוחני אצל האדם. בהתאם לכך‚ תפעל התנועה לאפשר לכל פרט להביא לידי מיצוי מרבי את שאיפותיו ויכולתו הרוחנית. התנועה תעודד פיתוח השכלה ותרבות ישראלית בכלל ועברית בפרט. מבלי לפגוע בצורך הבסיסי להגשמת רעיון העבודה ומטרתו.

עיקרון מס. 4: שלום ובטחון

שלום ובטחון הנם שאיפתה ארוכת הטווח של תנועת העבודה. מדינת ישראל תשאף לקיים חיים בשלום עם כלל שכניה – אומות‚ לאומים ומדינות. מתוך הכרה בזכות להגדרה עצמית ובריבונות המדינות השכנות. עם זאת‚ תנועת העבודה מכירה בחובתה של מדינת-ישראל להבטיח‚ ראשית כל‚ את בטחון אזרחיה ואת עצם קיומה‚ בהמשך לעקרון העם היהודי ומדינת ישראל‚ ולא להביא לסתירה בין שאיפתה הבלתי-מסויגת לשלום ובין מרכיב אחרון זה.

עיקרון מס. 5: חופש מצפון ודת

מתוך שמירה על חופש המצפון‚ הדת והפולחן מבקשת תנועת העבודה לשלב את כלל האזרחים מבני המיעוטים בחיי המדינה‚ לכבד את ייחודם התרבותי ועצמאותם הדתית ולדאוג להעלאת רמת חייהם ושיתופם המלא.

אחרית דבר

תנועת העבודה הישראלית רואה בחזון הציוני והסוציאל דמוקרטי כמטרתה ותפעל באופן בלתי-מתפשר להגשמתו, אם כחזית מגובשת ואם כסדרה של עקרונות יסוד נפרדים אשר אינם מבטלים זה את זה. מתוך כך, היא רואה בציונות תנועה לאומית המבטיחה מקלט ובית לעם היהודי ואזרחות לכל יהודי באשר הוא ותנועה אזרחית המקיימת מדינת כל-אזרחיה ושיוויון מלא.

עם זאת‚ התנועה מעניקה חשיבות רבה לפתיחות ונכונות ללמוד ולהשתנות כתוצאה של התפתחות החברה והסביבה. תנועת העבודה רואה לה למטרה לא להגיע למצב של קיבעון בעבר אלא להמשיך לחיות את ההווה ואת העתיד.

עודכן לאחרונה ב- רביעי, 13 ספטמבר 2017 16:47
 
Comments (1)
1 ראשון, 07 דצמבר 2008 15:52
guest
נבחרים יקרים ! ביום חמישי האחרון התקיימו הבחירות לפריימריס של מפלגת העבודה. בימים שקדמו לבחירות מלאו ניידינו סימוסים ואוזנינו האדימו משיחות ההמרצה ומדברי הקילוסין שפיכם הרעיף עלינו, בכל שעות היום והלילה ומכל שפופרת אפשרית. כל זה היה לפני ובמהלך היום הקובע. חלקנו המריץ, הריץ, נהג, אייש קלפיות (בהתראה של יממה) ועוד כהנה וכהנה פעולות הכרחיות בבחירות כל כך חפוזות, אתם יודעים - אנשים טובים באמצע הדרך... והנה הפריימריס עברו חלפו והקטנה, האבודה, המסכנה, עדין מחכה לה מבויישת בפינה. מחכה לכם נבחרים יקרים שתרימו אותה ותעבירו אותה, בגאווה גדולה, לכל אותם אנשים קטנים ונידחים שגם ביום שאחרי, יודעים שכל מה שהיו יכולים לצפות לו, שבעבורו יצאו מעורם הפעם וייעשו זאת גם בעתיד, מסתכם במילה האחת שלא נאמרה - תודה.   בנייד אין סמסים (של תודה), במייל אין מכתבים נמלצים (של תודה) או סיסמאות מחכימות (של תודה) האם המילה האחת נעשתה כל כך כבדה שאיש מכם לא יכול להרימה? אז היום אני מציע לכם להוסיף מילה שנייה ומאחל לכם שתדעו להגיד גם סליחה. בהצלחה לכם נבחרים יקרים עם צאתכם לדרך חדשה ישנה, כי אחרי הכל אתם הנבחרת בה בחרנו, והאנשים שאנחנו מאמינים שיעשו את העבודה הזאת - תרתי משמע.הראו לנו שאתם ראויים לכך ושיש בכם גדלות נפש לומר מילה טובה - באותה דרך בה ידעתם לבקש את המילה שלנו. בהצלחה  יותם מוקד 
הודעות: לפני 4 שנים, 3 חודשים על ידי עפרי #8542
איך ניתן לבטל חברות במפלגה?
הודעות: לפני 5 שנים, 5 חודשים על ידי עורך ראשי #8270
הודעות: לפני 5 שנים, 5 חודשים על ידי לאה טל #8269
אני גרה בכפר מל"ל היכן הקלפי הקרובה למקום מגורי? האם יכולה להצביע בפריימריס?
הודעות: לפני 6 שנים, 1 חודש על ידי מוטי פרנק #7995
עקרונות ראויים ונאותים ,אולי צריך קצת להרחיב בתחומים השונים כדי לתת ביטוי מלא ומעמיק לעקרונות המדוייקים בכל אחד מן הסעיפים.

הבא לדיון מאמר זה
הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה
באנר

מפלגת העבודה בטוויטר

מי מחובר?

אף אחד
באנר