עמוד הבית
 

עבר בטרומית: לא עיקרת את הכלב? תשלם יותר על אגרת הרישיון. ח"כ כבל: "לאהוב בעל חיים זה לא לאהוב רק את זה שבחצר הפרטית שלך, אלא את כל בעלי החיים"

PDF גרסת הדפסה דואר אלקטרוני
איתן כבל    חמישי, 08 דצמבר 2011 10:38
Share

הצעת החוק של ח"כ איתן כבל בשיתוף עמותת צער בעלי חיים לפיה האגרה שתוטל עבור חידוש רישיון על בעלי כלבים שלא עברו ניתוח מסוג עיקור או סירוס, תהיה גבוהה יותר מאגרת רישיון שתוטל על בעלי כלבים שעברו ניתוח כזה, עברה הבוקר (ד') בקריאה טרומית ברוב של 28 מול שני מתנגדים ונמנע אחד. על פי הסכמות שהושגו בין ח"כ כבל לשרת החקלאות האגרה עבור כלבים שלא עברו עיקור או סירוס תהיה גבוהה ככל הנראה ב-300 שקלים, ולא ב-700 כפי שנכתב בהצעת החוק המקורית.


לדברי יו"ר שדולת בעלי החיים ח"כ כבל: "מטרת החוק היא להתמודד באופן ההומאני ביותר עם תופעת אלפי הכלבים משוטטים שמומתים מדיי שנה בצער ובייסורים או חווים התעללות קשה. המטרה היא ליצור איזון. מי שיעביר את כלבו סירוס או עיקור יחזיר בתוך שנתיים את ההשקעה בזכות ההנחה שיקבל על האגרה".

בנוסף הגיב כבל לטענות לפיהן קיימת בעיה הלכתית בעיקור או סירוס ואמר: "אני מכיר רבנים מספיק גדולים שמצאו פתרונות הלכתיים לנושא. התגברנו כבר על נושאים מורכבים מזה".

כבל הוסיף: "אני מברך את שרת החקלאות על תמיכתה בחוק ואת צער בעלי חיים על שיזמו וקידמו אותו". ההצעה תעבור כעת לידי וועדת החינוך לקראת הכנתה לקריאה שנייה ושלישית.

בישראל ננטשים מדי שנה כמאה אלף כלבים, חלקם מוצאים את מותם כתוצאה מתאונות או מחלות, אך חלק גדול מורדם על ידי הרשויות.

אחת הבעיות שהתעוררו בחוק להסדרת הפיקוח על כלבים, התשס"ג 2002, היא היכולת למצוא משפחות מאמצות לכלבים אלו. העמותות לא מסוגלות לקלוט ו/או לטפל בכולם. לנוכח הכמות הגדולה של כלבים שננטשים, נמסרים או נזרקים מדי יום ביומו, קם הצורך לנסות ולצמצם את הריבוי הטבעי של הכלבים.

בנוסף, קליטת הכלבים מלווה בנטל כספי כבד על הרשויות המקומיות. כך, כל כלב הנקלט במכלאה מטופל לכל הפחות 10 ימים בכדי לוודא שאינו נגוע בכלבת, ועלות הטיפול בכלב הינה לכל הפחות כ-450 ₪ לכלב (הוצאות פנסיון, ניקיון, האכלה, שמירה ועוד). ההערכה השמרנית היא, כי לרשויות המקומיות מגיעים לכל הפחות כ-20,000 כלבים בשנה ולכן בחישוב מהיר עלות אחזקתם למשק עומדת על 9,000,000 ₪ בשנה.

לרוב כלבים מוחזקים פרקי זמן ממושכים הרבה יותר כך שההוצאות על אחזקה וטיפול מגיעות לסכומים הגבוהים לעיתים פי 3 מסכומי המינימום שצוינו לעיל. המשרד להגנת הסביבה מעביר כ-3,000,000 ₪ לתמיכה בעמותות, רובו של הכסף מופנה לתחזוק מכלאות ולרכישת ציוד לבעלי החיים המוחזקים בהן. על פי מכון המחקר של הכנסת, מוציאה המדינה סכום נוסף של כ-7,500,000 ₪ על מתן חיסוני כלבת, לבני אדם שננשכו מכלבים. יוצא כי סך כל העלויות למשק בשנה, כתוצאה מחוסר טיפול בריבוי בלתי מבוקר של כלבים, הינו לכל הפחות 21,500,000 ₪.

הצעת החוק מציעה לפתור את בעיית ריבוי הכלבים חסרי הבית באמצעות צמצום היילודה הטבעית של כלבים. זאת ניתן להשיג באמצעות ניתוח פשוט וזול שאין בו כמעט שום חשש לבריאות בעלי החיים. לניתוח זה יש יתרונות בולטים נוספים כגון: שמירה על בריאות הכלבים ומניעת מחלות נפוצות כמו: סרטן הרחם והשחלות, סרטן העטינים, דלקת רחם, בעיות בפרוסטטה, סרטן האשכים ומניעת התנהגות תוקפנית של כלבים בתקופת הייחום.

הצעת חוק זו נועדה לצמצם, ככל שניתן את קצת ילודת הכלבים, על מנת שניתן יהיה לדאוג למאות אלפי הכלבים החיים בישראל כיום.

התיקון בהצעת החוק נועד לעודד את הציבור לבצע ניתוח עיקור לכלבות וסירוס לכלבים באמצעות העלאת אגרות הרישיון לכלבים שלא עברו ניתוח לעיקור או סירוס. הפרש של 300 ₪ מדי שנה, בין אגרת הרישוי המוטלת על בעל כלבה מעוקרת או כלב מסורס לבין יתר הכלבים שלא עברו ניתוח, יהווה תמריץ ועידוד לבעלי הכלבים, שלא לחסוך את עלות הניתוח.

  

הבא לדיון מאמר זה
הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

מפלגת העבודה בטוויטר

מי מחובר?

אף אחד
באנר