עמוד הבית
 

הגזרות החדשות הולכות לפגוע בכל שכבות האוכלוסייה

PDF גרסת הדפסה דואר אלקטרוני
אראל מרגלית    שלישי, 30 אפריל 2013 13:09
Share

ח"כ אראל הכנסת מציג את אי האמון בממשלה מטעם מפלגת העבודה:
משתמשים בשנאת חרדים כדי לגזור גזרות על האנשים העובדים. מה שראינו כאן בשבוע שעבר הוא ניסיון להשתמש בשנאת חרדים כדי לגזור גזרות על האנשים העובדים. שמענו את שר האוצר החדש מדבר מעל בימת הכנסת וכל נאומו הראשון במליאה היה השתלחות במגזר החרדי. האווירה נגד החרדים הייתה כל כך קשה, שאחד מחברי הכנסת אמר על הציבור החרדי שהם 'טפילים', 'טפילים'! איפה השתמשו בשפה כזו נגד יהודים?! אך בעוד הקול- קולו לפיד, הידיים שבונות את התקציב הן ידי נתניהו. איזו בשורה אנו שומעים מהתקציב החדש? היכן הצמיחה? מאין יבואו מקומות העבודה? אנחנו לא רואים כאן סדר יום חדש, לא רואים כלכלה חדשה או פוליטיקה חדשה, אנחנו רואים כאן שר אוצר בתפקיד המוציא לפועל של מדיניות נתניהו מהקדנציה הקודמת. מדיניות שהביאה את המשק ל-40 מיליארד ₪ גרעון והעמיקה את הפערים בחברה הישראלית לממדים חדשים. אנחנו רואים את משרד האוצר שוב מנסה למכור לנו שבקיצוצים כואבים נביא את התרופה. שר האוצר מדבר על ריקי כהן, על מעמד הביניים, על האדם העובד, אך הגזרות הצפויות פוגעות בדיוק בהם.

אז מה יש בתקציב החדש: הגזרות החדשות הולכות לפגוע בכל שכבות האוכלוסייה.
קיצוץ בקצבאות הילדים של לא פחות מ-3 מיליארד שקלים שצפוי להביא ל-40 אלף משפחות מתחת לקו העוני. במקום תרומה לכלכלה הישראלית יש סיכוי גדול שרבים יהוו נטל על הכלכלה הישראלית. וזה אחרי ששמענו את שר האוצר אומר כאן שבוע שעבר שלא יהיה אף ילד רעב במדינת ישראל. יש לי חדשות בשבילך, גם היום בחלק מערי הפיתוח, בחלק מהשכונות בערים הגדולות, יש ילדים רעבים, ילדים שלא מביאים סנדוויץ' לבית הספר ולא יוצאים לטיול שנתי.
הגזרות הולכות לפגוע גם באנשים שמרוויחים 5000 ו-6000 שקל בחודש על ידי קיצוץ בקצבאות הילדים, העלאת המע"מ וביטול הטבות המס על קרנות השתלמות.
גם משפחתה של ריקי כהן, גיבורת הסיפור הקודם, שמכניסה 20 אלף שקל לחודש הולכת להיפגע. הגזרות החדשות הולכות לעלות לה כ- אלף שקל כל חודש מהנטו, אלף שקל מהנטו מצטברים ל-12 אלף נטו לשנה, שזו משכורת חודשית שלמה בשנה שהולכת לאיבוד. מדברים גבוהה על האדם העובד, אבל משאירים אותו עם 11 משכורות ב-12 חודשים.
אז שר האוצר לא דואג לעניים, לא לאדם העובד, לא לריקי כהן, ובטח שלא לחרדים, אז למי כן דואגים? הכלכלה הישראלית בנויה מפירמידה מאוד בעייתית. האשראי ל-20 החברות הגדולות, הן בנקאי והן חוץ בנקאי, מגיע לכ-700 מיליארד שקל. כן, 700 מיליארד לכמות קטנטנה של חברות בעוד 450 אלף בעלי עסקים בישראל מקבלים רק 60 מיליארד ₪!!! אנחנו חונקים אותם, אנחנו חונקים עסקים קטנים שנמצאים בנגב ובגליל ובמגזר הערבי, הדרוזי והחרדי, אנחנו חונקים את הצפון, הדרום והערים הגדולות ואנחנו חונקים את הכלכלה הישראלית. נתניהו ניהל את כלכלת ישראל כמו מנהל חשבונות רע שהגיע ל-40 מיליארד שקל אוברדרפט, לפיד מתנהל כמו מנהל חשבונות מתחיל. הממשלה היא אמנם ממשלה חדשה, אבל המדיניות היא אותה מדניות ישנה.
אנחנו זוכרים שאפשר גם אחרת. ב-92 נבחרה פה ממשלה בראשותו של יצחק רבין ממפלגת העבודה שהראתה לנו שאפשר להביא סדר יום חדש. ממשלה ששמה את האזרח במרכז, טיפלה במרץ בנושא הדיור, השקיעה בתשתיות בכל רחבי הארץ, השקיעה וטיפלה בפערים בחינוך, הגתה את תוכנית יוזמה שעודדה מקומות תעסוקה חדשים, קלטה מאות אלפי עולים ופתחה בתהליך מדיני שיחד עם הבשורה הכלכלית והחברתית הביאה מסר חדש של תקווה. לא של שנאת ערבים, לא של מלחמה, לא של שנאת חרדים. מסר של בנייה, עשייה, יצירה ותקווה.

לידיעה המקורית ...

 

הבא לדיון מאמר זה
הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

מפלגת העבודה בטוויטר

מי מחובר?

אף אחד
באנר