עמוד הבית
 

יש לנו כיום בדרום גם בעיה כלכלית שמונעת ממנו להתפתח

PDF גרסת הדפסה דואר אלקטרוני
אראל מרגלית    ראשון, 18 נובמבר 2012 14:41
Share

אראל מרגלית בריאיון לתכנית של איתן דנציג ברדיו לב המדינה. לחצו כאן כדי להאזין לריאיון המלא.

יש לנו כיום בדרום גם בעיה כלכלית שמונעת ממנו להתפתח

איתן דנציג : איתנו האורח הבא הד"ר אראל מרגלית, שהוא איש עסקים יזם הייטק, יזם חברתי פעיל ביותר בנושא החברתי כלכלי שהוא מועמד העבודה לכנסת. ערב טוב לך.
ד"ר אראל מרגלית : ערב טוב.
איתן דנציג : מה לעשות שאנחנו עסוקים בקטע של הנושא הביטחוני. אתה יודע אומרים מאוד חשוב רמת החיים, אבל חשוב עוד יותר זה החיים, החיים עצמם.
ד"ר אראל מרגלית : אין ספק, אין ספק שאנחנו נמצאים בעיצומו של מבצע שכולנו עומדים מאחורי צה"ל מאחורי הצבא וגם מאחורי הדרג המדיני שקיבל כרגע את ההחלטה, ואנחנו מקווים שיציבו מטרות ברורות ושזה יסתיים בקרוב ויחזור השקט לדרום.
איתן דנציג : אין ספק. תגיד לי אתה סבור שתהיה איזשהי השפעה על המבצע על כל הנושא שנקרא מערכת הבחירות.
ד"ר אראל מרגלית : תראה אני חושב שכן, כי כרגע האג'נדה ששמו על השולחן זה האג'נדה הביטחונית, ואני חושב שלפני כן העם מאוד זעק ברמה החברתית והרמה הכלכלית. אבל אתה יודע ברגע שמסתיים מבצע וכרגע אנחנו נמצאים בעיצומו, הדברים חוזרים לאיזשהם פרופורציות של החיים, ואני חושב שגם הנושא הכלכלי חברתי יהיה במרכז. ובכלל גם בנושא המדיני והביטחוני נדמה לי שזקוקים היום לתפיסה אולי קצת רחבה יותר ממה שהממשלה הזאת מציגה.
איתן דנציג : כן אתה יודע אבל עד היום בכל המערכות בחירות הסדר היום היה ביטחוני, ביטחוני מדיני. נדמה לי שזו פעם ראשונה מאז ששלי יחימוביץ הרימה את הדגל הזה ביד רמה עם כל הסיפור של המחאה, נדמה לי שזו פעם ראשונה שסדר יום מתהפך לכיוון החברתי. אבל הנה לך שוב אנחנו מוצאים את עצמנו בליין הזה בערוץ הזה של צבא וביטחון. תשמע אתה לא יכול להתעלם ממה שקורה, אתה מוקף מדינת טרור, ואנחנו לא רואים את הסוף. לפי החדשות של היום, היום מוצ"ש אתה לא יודע לאן זה עוד עלול להתגלגל.
ד"ר אראל מרגלית : השאלה באמת איך כאן, איך יהיה המשקל, כי אתה יודע, תכף נדבר על הנושא החברתי כלכלי. אז מה תגיד, הרי אתה תגיד שחסר תקציבים לחינוך ולרווחה ולבריאות, ואז אני אשאל אותך, תגיד לי על חשבון מה צריך לחתוך הרי בביטחון בעוגה של ביטחון. הרי אהוד ברק שאני שמתי לב שיש שמה עימותים בינו לבין שטייניץ שר האוצר שנבצר ממנו להגיע היום בשל המצב הביטחוני, הוא בא ואומר, מה ז"א אני רוצה עוד תקציבים, היום המלחמה הזו עולה הון תועפות, 75 אלף חיילים מילואים זה פוגע במשק ובכלכלה, כל טיל עולה וכך וכך. איך מתמודדים עם העניין הזה עם סדרי עדיפות.
ד"ר אראל מרגלית : אז קודם כל המבצע הזה הוא חשוב ביותר אם הוא יביא את השקט לדרום, גם ברמה האנושית והאישית להרבה מאוד תושבים שאיבדו את הביטחון שלהם ונדמה שלפעמים הם לא נמצאים במרכז הבמה, והם חזרו למרכז הבמה כי אתה יודע כי גם שאר אזורי הארץ פתאום התעוררו וראו את הסכנה בצורה מוחשית יותר. אז זה בעצמו הוא בעיה שהיא גם בעיה ביטחונית וגם בעיה אישית, אבל היא גם בעיה כלכלית, כי היא מונעת מהדרום להתפתח. בוא נראה איך הדברים יתפתחו עכשיו, אני שומע שכרגע יש שמועות על כך שנציג ישראלי בדרך לקהיר, אני לא יודע אם השמועות האלה אומתו, אבל אין ספק שאחרי השלב הראשון אם היינו יכולים להשיג עכשיו ברמה המדינית ובתמרון המדיני איזשהו הסדר שיבטיח הפסקת אש, לא רק הפסקת אש אלא הפסק הלוחמה והפסק הירי על הדרום, אז זה דבר חשוב ביותר ומסתיים פרק. אם לא אנחנו הולכים לפרק יותר ארוך. אבל אני רוצה להגיד משהו, תראה הביטחון הוא לא רק כמות טנקים וכמות טילים, הביטחון הוא גם כמה יש לילדים או לחיילים שבאים מהבית ואין להם מה לאכול, אז זה גם כן חוסר ביטחון, ואם אנשים לא גומרים בגרויות או לא הולכים לבי"ס זה גם חוסר ביטחון. ואם אנשים נמצאים ברחובות ולא מטופלים בצורה נכונה, זה גם כן חוסר ביטחון. ואני חושב שהיום אנחנו צריכים לטפל בנושא הביטחוני, אבל אלף שיהיה לנו גם איזשהו אופק מדיני מבחינת האסטרטגיה שלנו. ושמעתי קודם כאן את ח"כ דני דנון, ומאוד לא מקבל את הדרך המדינית שלו. ודבר שני אני חושב שמדינת ישראל צריכה אסטרטגיה כלכלית שתיתן לאזרחים שלה איזשהו אופק של פרנסה מכובדת יותר רצינית יותר, גם למעמד הביניים וגם לעוד הרבה מאוד מהתושבים שכרגע נמצאים במצב קשה ביותר.
איתן דנציג : בוא אתה יודע מה אני מרחיק לכת איתך בקטע המדיני, תכף נראה איך מתמודדים עם הנושא המדיני. אבל קופץ עשר מדרגות קדימה, ואני שואל אותך, נניח שהיינו היום מנהלים מו"מ עם הפלסטינאים, נניח שהיינו מגיעים כבר להסכם עם הפלסטינאים לשתי מדינות לשני עמים, תגיד לי אז לא היו רקטות מעזה.
ד"ר אראל מרגלית : בטח שהיו. אני חושב שצריך לפתוח את מרחב התמרון של מדינת ישראל. אני מאוד נחוש כמו הממשלה כרגע לפעול בנחישות נגד הטילים והחמאס מעזה, אבל באותה מידה אני רוצה שאנחנו נראים את הראש ואנחנו נסתכל ולא נגיד שדין עזה כדין הגדה. בגדה המערבית ישנו שלטון אחר שבונה מדינה וצריך להתייחס אליו בצורה אחרת, וגם שם זה לא יהיה פשוט. אבל אני אומר את הדבר הבא, אנחנו בי-ם אתה יודע אני ירושלמי, ואנחנו בי-ם היינו בשנים שבהם הרבה מאוד פיגועים והרבה מאוד מעשי טרור והרבה מאוד מהכאב למדינת ישראל היה מגיע מהגדה המערבית. אני זוכר תקופות שבהם מג'נין היו עושים 630 פיגועים. אני זוכר שמרמאללה היו יוצאים פיגועים, והיום המצב שם הוא שונה לחלוטין. בואו לא ניתן למצב שם בגדה להידרדר. אם אתה שאלת קודם את דני דנון, אם אנחנו מדברים על שתי מדינות אז בוא נוביל לשתי מדינות כמו מישהו שיש לו דמיון ונחישות ואת היכולת לתמרן איזשהו מו"מ ולא להיתקע כל פעם מחדש. אז אני אומר עזה כרגע זה לא לוחמה ולוחמה עד הסוף. בגדה המערבית אם אבו מאזן ששבוע שעבר דיבר על וויתורו של זכות השיבה לצפת למקום הולדתו בצורה סמלית בצורה אמיצה בצורה נחושה, אני אומר בואו נקשיב ונפתח ערוץ.
איתן דנציג : אבל אתה יודע, אז אומרים שהוא אמר את זה בערבית אח"כ באנגלית והוא נסוג ומה … אז אומרים שאולמרט כבר מה אולמרט לא נתן לו ומה אהוד ברק לא נתן לו, תכף נדבר על זה. אני אבל שואל שאלה כזאת, נניח אני אומר אני רץ איתך קדימה, נניח שכבר נגיע לאיזשהו הסכם עם הרשות הפלסטינאית בראשות אבו מאזן, אני רץ קדימה, תכף נראה, אני קופץ ישר.
ד"ר אראל מרגלית : זה לא פשוט אבל אתה עושה ניסוי מחשבה כזה.
איתן דנציג : נכון, אנחנו עושים איזה סימולציה כזו, ואני אומר נניח שנגיע לדבר הזה, יבוא הנייה החמאס ויגיד לאבו מאזן, יא חביבי בשם מי אתה מדבר, אתה מדבר בשם המדינה הפלסטינאית, אנחנו המדינה הפלסטינאית, אני לא לוקח, היא יקח בטלוויזיה את ההסכם ויקרע אותו לחתיכות לעיני כל העולם, ויגיד אין שום הסכם, אין לך שום זכות לייצג אותנו, אנחנו הפלסטינאים. איך תצא מכל הדבר הזה.
ד"ר אראל מרגלית : אנחנו נכנסנו פה לערב של מו"מ אני רואה בזמן שיורים בדרום, ואני מציע לא להיכנס לזה עמוק מדי.
איתן דנציג : שים לב שאני לא נכנס לעניינים של פוליטיקה של מפלגות, אני משתדל באמת לשמור על … אבל הנושא המדיני.
ד"ר אראל מרגלית : ברור. תראה זה אווירה קצת עכורה לדבר על הנושא המדיני ולהתקדם בו, אבל אני חושב שצריך לשמור על אופציות מדיניות כמו ששומרים על הכוח הצבאי. ואני רוצה להגיד לך שגם אם אנחנו יכולים להתקדם רק בגדה ולא בעזה, אני הייתי מתקדם בהסדר ביניים. אני הייתי אומר בוא לא נבנה מזרח על הגדר, אני הייתי אומר, אם אתה רוצה לשמור את שלושת גושי ההתיישבות שלך אז בוא תשמור אותם ואל תבנה מחוץ להם. אני הייתי אומר שאם אתה רוצה גבול ביטחוני בירדן אז בוא תגיד שאתה רוצה את זה ותעשה הסדר ביניים כלשהו, ותיתן איזשהי התקדמות במצב במקום אחד כדי שיהיה גם, שיהיה הבדל בין איך שאתה מתייחס למי שאתה עושה איתו מו"מ ומי אתה נמצא איתו בקרב. והייתי אומר שהשלב הבא הוא שלב שעוד ירחק היום. אבל בוא ניכנס לעוד כמה נושאים ולא ננהל פה את המו"מ עצמו.
איתן דנציג : מאה אחוז. אראל מרגלית לפני שניכנס לנושאים שאתה חזק מאוד בהם הנושא החברתי והכלכלי, ויש לך קבלות בעניין הזה. אני הייתי מבקש ממך עוד נקודה אחת בתחום המדיני, ואני משתדל הפעם הזו ביום הזה לא לגלוש יות מדי לפוליטיקה מפלגתית נקרא לזה כך. השאלה שלי אליך, האם אתה אופטימי, כי אתה נראה לי ריאל פוליטי לפי הרקורד שלך בעסקים, ואתה אדם פרגמטי ויש לך הישגים מדהימים, הלוואי שאפשר היה לאמץ את זה במשק ובכלכלה במדינת ישראל, ותכף נדבר על זה. אתה באמת אופטימי לגבי סיכוי לשלום. ואני אחדד את זה עוד יותר, תגיד לי יש היום בצד השני מנהיג שמסוגל לקבל החלטה של זכות שיבה. מי בכלל יהרגו אותו למחרת. מי, יש מנהיג בצד השני שמסוגל להגיע לקץ הסכסוך, קץ הסכסוך, יהרגו אותו למחרת. ואני גם שואל אותו דבר לגבי המנהיג שלנו. הרי פה יש משבר מנהיגות ואתה במנהיגות חזק, תכף נדבר על מה שאתה עושה בתחום החברתי בקטע של מנהיגות. לנו יש היום מנהיג בדמותו של בגין בדמותו של רבין או בדמותו של אריק שרון שהצליח לעשות מהלכים היסטוריים, מישהו מסוגל היום להזיז מתנחלים, הרי עציץ אחד מאדן החלון שמה באיזשהו התנחלות יזיזו עציץ אחד יהיה פה מהומת אלוהים. ותכף נדבר על ירושלים, שאתה זה הדגל, אולי נחזור קצת לנושאים הכלכליים חברתיים.
ד"ר אראל מרגלית : אבל תראה אני חושב שאנחנו זקוקים, אתה דיברת על יצחק רבין, אנחנו מתגעגעים לרבין, אנחנו מתגעגעים למנהיג שמצד אחד הושיט את היד לנושא החברתי לנושא החינוך לנושא התשתיות שיסיט את התשתיות למדינת ישראל ולא לכל מיני מקומות מרוחקים, שהושיט את היד, דיבר פה גם קודם, דיברתם פה על המגזר הערבי, הושיט את היד למגזר הערבי ונתן לו איזשהו סיכוי, וגם היום המגזר הערבי זקוק לסיכוי הזה. ובכלל הגיע לגליל והגיע לנגב והגיע למקומות אחרים. אבל מצד שני אני זוכר עבדתי עם טדי קולק בתור בחור צעיר ברשות לפיתוח י-ם, וביקשנו מאיתנו אנחנו הובלנו את וועידת ישראל לעסקים, וביקשו מאיתנו תביאו 1000 איש, אבל אנחנו הבאנו 3000 איש, ו- 800 מהם היו ממדינות ערב, זה היה עוד הרבה לפני אוסלו. אבל איכשהו ראית שיש פה מנהיגות שמוכנה ללכת עם שתי הידיים, היד החברתית כלכלית והיד המדינית, היא לא הבטיחה לנו שהיא תשיג הסדר מחר בבוקר, אתה ידעת להסתכל לה בעיניים ולראות שהיא מתכוונת לכך. ואני חושב שיותר מכל זה מה שהיום אנחנו זקוקים לו גם ברמה המדינית.
איתן דנציג : אז בוא נדבר על הנושא כלכלי חברתי שאתה תכף נדבר על זה, אבל לפני כן, תשמע אתה הרי הזכרת את רבין, אתה עם שורשים עמוקים בתנועת העבודה, אתה בעצמך קיבוצניק, נולדת גדלת בקיבוץ נען נדמה לי, לא.
ד"ר אראל מרגלית : כן כן.
איתן דנציג : ובכלל עברת גרת בכרמיאל. אתה זה לא שנולדת עם כפית של כסף, עשית את הקריירה הכלכלית חברתית שלך בעשר אצבעות, בן למשפחת חלוצים וכך הלאה וכך הלאה, ואני מבין שממשפחה של מקימי הגנה. ואני שואל אותך, איך קרה והזכרנו את רבין ואתה קיבוצניק, שהתנועה הקיבוצית נעלמה מהמפה, אתה יודע מה, הרי אנחנו מדברים על מפלגת עבודה עם שורשים, איפה התנועה הקיבוצית, מה קרה כאן.
ד"ר אראל מרגלית : אני באמת אומר כמה מילים. אני באמת יליד קיבוץ וגדלתי בנען ובכרמיאל ובגיל 14 הגענו לי-ם, היייתי בעורב גולני ואח"כ למדתי באוני' העברית, ושמה פגשתי את אישתי דבי חיפאית, נסענו ללמוד בארה"ב אני עשיתי שם את הדוקטורט שלי. אימא שלי היתה מחנכת.
איתן דנציג : באיזה נושא עשית את הדוקטורט. עשית באוני' קולומביה ….
ד"ר אראל מרגלית : קולומביה כן, וכתבתי המנהיג כיזם בתהליך ההיסטורי. איך מנהיגים גדולים הם כמו יזמים עסקיים שהם משנים את חוקי המשחק של השוק שלהם של האומה שלהם. ואימא שלי בעצם היתה מחנכת דגולה גם בנען וגם בכרמיאל. אבא שלי היה מנהל מתנס, הוא הקים את המתנס הראשון בכרמיאל ואח"כ … בי-ם ואת מרכז זיו בבית הכרם. ואני בא מבית שהמורשת שאני קיבלתי זה מורשת חינוכית ומורשת קהילתית ותרבותית, וז בעצם המטען שאיתו אני הלכתי לחיים, והרבה מאוד מהדברים שאני עושה גם ברמה החברתית, אתה יודע אתה דיברת, נגיע תכף לנושאים העסקיים, אבל אחד מהפרויקטים שאני הכי גאה בהם, זה דווקא פרויקט שהקדמנו דבי אישתי ואני ושלושת הבנות תאיר, עדן ומאיה לפני 10 שנים, והוא פועל בחמש שכונות ירושלמיות, ארבע שכונות יהודיות ושכונה אחת ערבית, והוא מגיע ל- 3000 ילדים מבתים המתקשים ביותר כל שנה, וכל שנה אני רואה איך ילד או ילדה בכיתה ד' מתחילים את השנה במצב קשה לפעמים המצב קשה גם בבית, מתחילים את השנה בלי שהם אפילו ניגשים לבחינה, בלי שהם מביאים סנדוויץ' לבי"ס, בלי שהם יוצאים לטיול השנתי, ואני רואה עד סוכות ועד חנוכה ועד פסח איך הם משתפרים יותר ויותר. ואז בפסח הרבה פעמים יש את המבצע הלימודי במתמטיקה, אני זוכר השנה איזה ילדה ספציפית חיה מקטמון ח' שהגיעה ואותו אבא שכעס בתחילת השנה ישב בשורה השנייה, ואני זוכר את הלחלוחית בעיניים שלו כשהילדה קיבלה 84 במתמטיקה. ואם אתה שואל אותי מה זה הסוציאל דמוקרטיה שלי על רגל אחת, זה לא להילחם בעשירים ולא להילחם בכל מיני אנשים, אלא זה ילד וילדה במדינת ישראל שמגיע להם סיכוי ואפשר לתת לו. ואני אומר לך שאם …
איתן דנציג : אתה מדבר על שוויון הזדמנויות.
ד"ר אראל מרגלית : כן.
איתן דנציג : אם אני מבין אותך נכון.
ד"ר אראל מרגלית : בדיוק. ואם זוג כמו דבי ואני מצליחים להגיע בעשר שנים כמובן עם 40 עובדים ו- 120 מתנדבי שנת שירות ל- 22 אלף ילדים. מדינה אם היא מחליטה היא יכולה להגיע ל- 2 מיליון ילדים בעשר השנים הבאות.
איתן דנציג : תגיד לי מה היא הביקורת שלך, בוא ננסה רגע לגעת עכשיו בצורה פרטנית בנקודות ספציפיות. בוא נדבר על, נתחיל עם חינוך כשאתה כל כך שם את זה בסדר עדיפות ראשון בסולם העדיפויות שלך. מה היא הביקורת שלך לנושא של חינוך היום, כי שר החינוך מה זה מתגאה שאנחנו בסולם של החינוך וכל שאר. מהי הביקורת.
ד"ר אראל מרגלית : אני הייתי שרוצה שמורה ומורה יחזרו קודם כל להיות גיבורי תרבות במדינת ישראל, אחד. שתיים אני הייתי רוצה שילדים נערים ונערות ממקומות שהם קשים ברמה הסוציו אקונומי, בתוך החינוך הציבורי של מדינת ישראל יצליחו לא פחות מהמקומות המצליחים. הייתי רוצה שהחינוך לא יעבור לחינוך פרטי אלא שהחינוך הממלכתי יחזור לגדולתו, ואני מוכן להשקיע בו, ואני חושב שאני יודע איך, אני חושב שאני יודע איך להגיע. אני הדגמתי את זה לעצמי, …. יחד עם המערכת הקהילתית יחד עם החברה למתנסים לעשות מהפכה במדינת ישראל בזכות החינוך. זה דבר אחד.
איתן דנציג : כן, אבל תגיד לי איך עושים את זה. אתה יודע זה קל מאוד, אתה כרגע על תקן אופוזיציה, אתה הרי לא שייך לשלטון, וקל מאוד לבקר ולהגיד החינוך לא בסדר בזה בזה בזה, השאלה מה איך ניתן לשנות את פני הדברים, כאשר יש אילוצים מה לעשות, הרי העוגה לא יכולה להתחלק.
ד"ר אראל מרגלית : לא, לא, לא.
איתן דנציג : אז בוא נשמע אותך.
ד"ר אראל מרגלית : אבל תראה אבל אני הרי את הניסוי הזה עשיתי ב- 17 בתי ספר בי-ם, אני זוכר חלק מבתי הספר שהגענו אליהם לפני 10 שנים זה הרגיש לפעמים כמו איזה גטו כזה בשכונה בהארלם, זה הרגיש קשה ביותר, חלק מבתי הספר היו באווירה קשה ביותר, ואני ראיתי מה קורה איך אותה מערכת, אני עובד עם משרד החינוך עם אגף שחר, אני חושב שיש אנשים מדהימים במשרד החינוך. אני חושב אני חייב לתת קרדיט שחלק מפרויקטים כרגע במשרד החינוך מאוד מתקדמים, אבל אני רוצה לראות את זה כמטרה לאומית, אני רוצה שנחליט שאנחנו לא מוכנים לקבל עוני במדינת ישראל אחרי כל כך הרבה שנים שיש לנו כל כך הרבה עוצמה כלכלית בתוך החברה הישראלית. אני אומר לך ליד הבית שלי בעין כרם 500 מטר חלק מהשכונות המצוקה הגדולות ביותר במדינת ישראל, לא מוכן לקבל את זה כאדם כאזרח כאיש עסקים, כמישהו שעושה בתחום הציבורי לא מוכן לקבל את זה. זה מתחיל קודם כל מהחלטה ערכית איך לעשות את זה, זה כבר שאלה, אני הדגמתי שאפשר לעשות את זה בשכונות הקשות ביותר, ולכן קל וחומר במקומות אחרים.
איתן דנציג : תגיד לי ומה לגבי דיור, תראה זוגות צעירים ששומעים אותך היום אנשי … זה חוצה מפלגות, סך הכל תראה המחאה הרימה כמה דגלים, אחד מהם זה היה נושא הדיור הפערים החברתיים ועוד, הריכוזיות וכך הלאה. בוא נדבר על מעבר ליוקר המחיה ולשחיקת המעמד הביניים, איך היום זוג צעיר יכול להתמודד עם דבר כזה שנקרא דירה.
ד"ר אראל מרגלית : זה שאלה מצוינת. תראה הרבה פעמים מסתכלים על סקנדינביה ואומרים מדינות מאוד סוציאליסטיות וכו'. אבל אני יצא לי מקרוב להיות בצוות החשיבה של בלומברג בניו יורק לפני שמונה שנים, והם החליטו.
איתן דנציג : ראש עיריית ניו יורק.
ד"ר אראל מרגלית : נכון. והם החליטו לשים את הנושא של דיור ציבורי, זה נקרא … דיור בר השגה לא דווקא דיור ציבורי על השולחן, ותשים לב באיזשהי שיטה שתכף אני אדבר עליה, לא 2000 או 1500 יחידות דיור בשנה, 167 אלף יחידות בדיור בשבע שנים האחרונות לזוגות צעירים. זה נקרא חבר'ה צעירים שעובדים, לסטודנטים, לגיל השלישי, לאומנים בחלק מהמקומות, למחוסרי דיור. תסתכל על הדיור הציבורי היום בהארלם אתה לא תאמין שזה דיור ציבורי יותר. אבל עשו את זה בצורה חדשנית, לא בצורה הישנה כמו שאצלנו עשו את עמידר ועמיגור ועמיצור, עשו את זה בצורה כזאת שאמרו את הדבר הבא, אחד הבנקים חייבים להשתתף בתוך הדיור הציבורי כחלק מהונם העצמי. זה נקרא …. שבנק שפועל בקהילה מסוימת חייב להשקיע מחדש באותה קהילה. המדינה שזה מנהל מקרקעי ישראל שלנו נתן את הקרקע כמעט בחינם ל- 50 שנה. ופה מנהל מקרקעי ישראל לפעמים הוא הספסר הכי גדול בקרקעות, ודבר שלישי אמרו לחברות הבנייה תיכנסו לדיור הציבורי אנחנו ניתן לכם מה שנקרא פטור ממס אם תפנו את כל הרווח שלכם בשנה אחת לקראת ההשקעה בשנה הבאה אם זה יהיה דיור ציבורי. וככה יצרו מה שנקרא שותפות בין ממשלה לבין הסקטור הפרטי ויצרו שוק לדיור ציבורי שגם הבנקים בפנים גם ארגונים פיננסיים בפנים והרימו, אני חישבתי שאם הבנקים ישימו חצי מההון העצמי שלהם זה בערך 400 מיליון שקל בשנה עם 400 מיליון שקל הלוואה ועוד 400 מיליון שקל מהשוק הפרטי, אתה מדבר על 1.2 מיליארד, אני חושב שהרבה מאוד מהמודלים של דיור ציבורי צריכים להשתנות ולעמוד על הראש.
איתן דנציג : תשמע אני רוצה להגיד לך מפלגת העבודה שמה, היום בתכנית שלנו היה עומר ברלב יושב על משבצת ביטחון, אתה יושב על משבצת כלכלה, אני אומר לך שאני שומע אותך ואני רואה פה את הרקורד שלך עם קבלות בעולם ההייטק והחברה והכלכלה, אז תשמע אני תענוג לשמוע את הרעיונות שלך. השאלה אם הם ניתנות לביצוע, האם זה … כי סך הכל תראה אתה אחד המבקרים החריפים של נתניהו ושל שר האוצר, אבל כשאתה שומע את שר האוצר אומר תשמע מה זה הוא מתחיל הוא גאה, תקציב דו שנתי דוח ששינסקי שהוא החזיר לאזרחי המדינה את חלקם במאגרי הגז והנפט, מס הכנסה שלילי לבעלי הכנסות נמוכות, העלאת שכר מינימום, אתה יודע עוד מנפנפים בעניין הזה של טיפול שיניים, אני מתאר לי שזה יעלה במערכת הבחירות, טיפול שיניים חינם וכך הלאה. אתה שואל את עצמך, רגע אם כל זה אם כל כך טוב ועל דיור לא מדברים כמובן. השאלה שלי אליך, איך מתרגמים את כל הנקודות האלה שנקראות יוקר מחיה אבטלה שחיקה של מעמד ביניים פגיעה בעסקים. מה ששלי יחימוביץ התראיינה פה ישבה פה בכיסא שלך דיברה על זה, מה הממשלה צריכה לעשות כדי לשנות את כל סדר העדיפות כאשר הנושא הביטחוני, אני חוזר ואומר הוא זה שמוביל כאן את המדינה הזו.
ד"ר אראל מרגלית : מאה אחוז שאלה טובה. תראה אם המצב כל כך טוב, אז אני רוצה לשאול כמה שאלות פשוטות בסדר, בגובה העיניים של האנשים. קודם כל בוא נסתכל על מחירי הדיור, אתה הזכרת דיור. מחירי הדיור בארבע השנים האחרונות עלו ב- 41%. בוא נדבר על סטודנטים כן יש שלוש בנות שתיים מהן סטודנטיות אחת בת"א אחת בתל חי. היום 40% מהסטודנטים גרים עם ההורים שלהם כי הם לא מצליחים לגמור את החודש. בוא נדבר על תחבורה ציבורית, אתה יודע בתל חי שהבת שלי עובדת במסעדה שם במטולה כשהיא חוזרת הביתה, אז הרבה פעמים צריכים לקחת טרמפים, הם כולם לוקחים שם טרמפים וגם בשדרות הם לוקחים טרמפים וגם בב"ש הם לוקחים טרמפים. תחבורה ציבורית הרבה מאוד מהמקומות האלה מוזנחת לחלוטין. בוא נדבר על עסקים קטנים, עזוב אותך מעסקים גדולים או מהייטק בוא נתחיל מעסקים קטנים, 450 אלף בעלי עסקים קטנים מרגישים היום שלהיות עצמאי זה לגמרי לבד, הפנסיה לא משולמת, אתה הולך למילואים לא מחזירים לך כסף, אתה לא יכול להשיג אשראי, אתה יכול להשיג אשראי אולי ב- 12% או 14% גם כן אם אתה נותן ביטחונות אישיים, ובמקום לתת לאנשים את ההזדמנות לגמור את החודש ולנהל את הביזנס שלהם, אז מסתכלים עליהם הרבה פעמים וחושדים בהם. אז אני אומר אם הכל כל כך טוב, אז למה האזרחים מרגישים כל כך לבד. הרי אנשים מרגישים לבד. אתה יודע אני פועל בשכונות האלה, אתה יודע מה החוג הכי מבוקשת אחה"צ, ניהול משק בית. אתה יודע למה, כי אנשים היום צריכים תכנית עסקית איך לגמור את החודש, אם הם לא גומרים את החודש, אם באירופה לוקחים להם 3.25% ריבית על האוברדראפט, אתה יודע כמה לוקחים פה בארץ, 9%, 10%. ואנשים נכנסים למעגל וזה קשה. אבל בוא רגע נסתכל רגע מעבר לקושי, ואני אגיד לך כמה תכניות שמעבר לקושי.
איתן דנציג : אם אתה שר האוצר ואתה יושב על המשבצת הזו, בוא תגיד מה החזון הכלכלי שלך, מה הם התכניות הקונקרטיות שלך.
ד"ר אראל מרגלית : אני מדבר על שבעה אזורים חדשים במדינת ישראל שאפשר להכניס בהם עוצמה כלכלית. אני לא חושב שהון זה דבר רע, אתה יודע בקרן שלנו ותכף נדבר על מה אני עושה. אנחנו הבאנו לארץ את הכספים של.
איתן דנציג : אתה מדבר על קרן הון סיכון. הקרן הירושלמית.
ד"ר אראל מרגלית : כן, אנחנו הבאנו כספים של 9 ממשלות , אני יודע שאפשר להביא הרבה מאוד הון.
איתן דנציג : זאת קרן בינלאומית אני מבין.
ד"ר אראל מרגלית : קרן בינלאומית, עכשיו זכינו גם היה לנו הרבה מזל זכינו אחד מעשר הקרנות המובילות בעולם ושל חברות סטארטאפ. אנחנו משקיעים בסאטרטאפים ואם החברות האלה מצליחות אז התשואות שלנו מאוד גבוהות, ואנחנו מבסוטים והמשקיעים שלנו מבסיטים.
איתן דנציג : תחת הכותרת יזם הייטק מה שנקרא.
ד"ר אראל מרגלית : כן. עכשיו תראה אני מכיר את הסיפור הזה, אני הייתי עם טדי קולק בי-ם שאמרו שלי-ם בחיים לא יגיע הייטק, ואני יחד איתו ויחד עם עוזי וקסלר ועמירם סיון בזמנו הקמנו את הרשות לפיתוח ירושלים והרצנו את הנושא של הר חוצבים בי-ם. ואני מכרתי שם 70 מגרשים לחברות שונות מרחבי העולם והארץ, והגן הטכנולוגי במלחה, וארבע החממות הראשונות. שלא יספרו לי שאי שאפשר. אני אומר ככה, קודם כל בב"ש היום יורים עליה, אתה יודע מה אנחנו הגשנו זה המעשה העסקי הגדול האחרון שלי, אנחנו הגשנו עם המדינה הצעה והתקבלה להקים חממת סייבר ללוחמת סייבר, לוחמה אלקטרונית בב"ש ליד איפה שיהיה הצבא משהו ענק שהולך להיות שם. שתיים כרמיאל שים אותה כעיר תוכנה, הם נמצאים בגליל הם רוצים השקעות. שלוש בגליל העליון תל חי וצפת, בצפת מוקמת פקולטה רפואית יוצאת מן הכלל, תחבר אותה לחממה הטכנולוגית שיש בתל חי ותעשה שם את דרך מדעי החיים. המגזר הערבי נצרת, יש לך היום, אני ראיתי 25 אלף חבר'ה צעירים שרוצים להיכנס לתעשיות המתקדמות, תן להם את הסיכוי הזה. קח את הנושא של אנרגיות חלופיות ולך איתם לשדה בוקר, אני רוצה לראות את הדגלים של הצמיחה בתוך מדינת ישראל.
איתן דנציג : אז הנה שר האוצר אומר שהוא צירף את ישראל ל- OECD ורואה בזה הישג ענק שישראל נמצאת בשורה הראשונה בקטע של …
ד"ר אראל מרגלית : אז אם עכשיו משווים אותנו בוא נסתכל. זה נכון שלישראל יש הרבה מאוד עוצמה כלכלית, אבל בישראל יש גם את הפערים הגדולים ביותר בין האוכלוסיות , בישראל יש את העוני הגדול ביותר מכל מדינות ה- OECD. רבותיי בואו נתעורר, הנושא החברתי זה לא איזה נושא כזה ליפה נפש, זה פרנסה של אנשים. אני בעד צמיחה כלכלית אני בעד השקעות, אני בעד החדשנות הישראלית, אני הובלתי אותה והייתי חלק ממנה בעשרים שנה האחרונות. אבל אני רוצה שהקטר הזה של הצמיחה הכלכלית יגיע לעוד אזורים בארץ, יגיע לגליל יגיע לנגב, יגיע לעוד אוכלוסיות בארץ יגיע לאוכלוסיה הערבית יגיע לחרדים, יגיע להרבה מאוד אנשים שהיום לא מצליחים להיכנס לתוך המעגל הזה.
איתן דנציג : אז מה ההסבר שלך למה הממשלה, את כל מה שאתה אומר, אתה מדבר כל כך רהוט כל כך ברור כל כך הגיוני. אני שואל אז למה כל זה לא קרה. מה ההסבר שלך. מה זה ש"ס, זה ההתנחלויות שזרימת כספים לא לערוצים הנכונים. מה מקור… תראה אני אומר עוד פעם, אני יושב מולך אתה מאוד מרשים בחזון ברהיטות בתכניות הקונקרטיות שלך, ואני אומר שוב יש לך קבלות הרי אי אפשר להגיד שאתה איזה פנטזיונר. למה זה לא קרה עד היום, מה הסיבה. הרי תראה מפלגת העבודה, שוב אנחנו לא רוצים ביום שכזה להיכנס יותר מדי ל…. ישבה בתוך הממשלה. בוז'י הרצוג שאתה מקורב אליו מאוד, ישב בתוך הממשלה, כל מנעמי השלטון היו בתוך הזה, איפה כל זה, איפה מפלגת העבודה עם הדגלים האלה שאתה כרגע מרים אותם בצדק.
ד"ר אראל מרגלית : בוא רגע נסתכל על מפלגת העבודה, מפלגת העבודה עברה תקופה מאוד לא קלה והיא התאוששה . לפני שנה וחצי אני הגעתי למפלגה כמה ימים אחרי שברק עזב אותה, היא היתה 4 מנדטים בסקרים בקושי, קראו לה סוס מת. אבל תשים לב אני אז נכנסתי, אני אוהב להיכנס דווקא כשבית שלי מתפרק אז אני בא ועוזר, ואני באתי ונכנסתי בהתחלה ועזרתי ופקדתי אנשים ואני מסתובב, ותחת ההנהגה של שלי יחימוביץ שבאמת הביאה את הנושא החברתי למרכז הבמה הפוליטית בצורה יוצאת דופן וחזקה.
איתן דנציג : ואתה גם התמודדת על ראשות מפלגת העבודה, ברגע האחרון.
ד"ר אראל מרגלית : כן, כן, התמודדתי הגעתי מאוחר לא היה לי מספיק חשיפה לא היה לי מספיק סיכוי, ולכן נתתי את התמיכה שלי אז להרצוג והמשכתי. אבל אני ממשיך והנה עכשיו מגיע הזמן.
איתן דנציג : אבל נחזור לשאלה, למה זה.
ד"ר אראל מרגלית : אבל אני רוצה לתת לך את הזה. אז אנחנו עכשיו מדברים על 20, 23 מנדטים. אז מפלגת העבודה חזרה לעצמה, היא חזרה להיות מפלגה רלוונטית, עדיין לא מובילה אבל רלוונטית. הרי לאן אנחנו רוצים ללכת, למה הרשימה הזאת כל כך חשוב שלצדה של שלי יחימוביץ יהיו אנשים עם קבלות ושל עשייה, כדי שהעם ירגיש שיש אלטרנטיבה, כדי שבאמת תהיה פה מפלגה שיכולה לעבור להנהגה. קשה לך להיות גלגל חמישי בממשלה ולהשפיע. אם אתה רוצה להיות מנהיג, אם אתה רוצה להנהיג את המדינה הזאתי יש לה אתגרים גדולים. אז היום אנחנו רוצים הנהגה אלטרנטיבית לא זאת של נתניהו, זאת האמת. נתניהו ליברמן שהלכו לאיזשהי קואליציה כזאת בין המפלגות שלהם, הם הלכו לשם כי הם הרגישו לחץ, הלחץ שלהם היה דווקא הזעקה החברתית והכלכלית שיצאה משכונות ומקומות שונים ברחבי הארץ. עכשיו אתה שואל אותנו אם אנחנו יכולים להציב אלטרנטיבה שלמה, בפעם האחרונה שהצבנו אלטרנטיבה שלמה זה היה באמת בימים של יצחק רבין ושמעון פרס כשהם היו שם בראש. האם אנחנו יכולים לחזור לזה, יש לנו עוד עבודה. אבל אני אומר לך שהיום יש אפשרות להוביל תהליכים אחרים, האזרח חייב לחזור למרכז, צריך לשרת את האזרח, המדינה צריכה לשרת אותו לתת לו את ההזדמנות שלו.
איתן דנציג : אז אני חוזר לשאלה שלי, אז מדוע זה לא קורה לדעתך.
ד"ר אראל מרגלית : בגלל שדברים תהליכים פוליטיים מפלגת העבודה במשך שנים לא היתה ראויה לגדולה שהיה לה בעבר. במשך שנים מפלגת העבודה עשתה שטויות. מפלגת העבודה היום חוזרת לעצמה, היא חוזרת לעצמה היא מזכירה לעצמה.
איתן דנציג : בתחום החברתי כלכלי כן.
ד"ר אראל מרגלית : אבל לא רק זה. בוא נסתכל רגע על התחום המדיני, נחזור לזה רגע עוד פעם. הרי בסופו של דבר אנחנו צריכים להחליט יש לנו פה שתי תפיסות עולם שעומדות זו מול זו, תפיסת עולם של נתניהו ליברמן שמגדירה אותנו דרך הקונפליקט דרך המלחמה דרך הבעיה דרך ההסתגרות. עכשיו אני לא אומר, אנחנו נמצאים בתקופה קשה, אנחנו נמצאים בליבו של קרב ואנחנו צריכים להילחם איתו, כי אם אתה רוצה ללכת לשלום אתה צריך להיות חזק למלחמה זה המזה"ת. אבל מצד שני אני רוצה שהעקרונות שהנושאים של היצירה של העשייה של הפתיחות של התהליך שבו ישראל נהפכת לחלק מהמרחב ולא רק מסתגרת בפניו, יהיו נר לרגליהם של המנהיגים פה.
איתן דנציג : תגיד יש לך איזה מילה טובה לנתניהו. ביקרת וביקרת וזה בסדר, אני שואל רק אם יש לו גם איזשהם יתרונות …
ד"ר אראל מרגלית : אני זוכר לנתניהו דבר אחד טוב, כשישראל דיממה ברמה הכלכלית ברמה הפיסקלית מיד אחרי האינתיפאדה ב- 2002-2003 הוא ידע לשים את הפלסטר ולעצור חלק מהדימום. אבל הוא עשה את זה כמו מנהל כספים. עכשיו כשזקוקים לצמיחה לעשייה לדגלים חדשים, אנחנו צריכים מישהו שיודע לנהל את הכלכלה הזאת כמו יזם לא כמו מנהל חשבונות, שיש לי את כל הכבוד למנהלי חשבונות. דבר שני אני יש לי היום כבוד להחלטה ולניהול המערכה שמתבצעת כרגע, יש לי את הכבוד ואני נותן את הגיבוי גם לנתניהו וגם לשר הביטחון אני נותן את הגיבוי. אבל אני רוצה לראות יחד עם הנחישות הצבאית אני רוצה לראות את היד המדינית שעליה אנחנו חושבים גם עכשיו שאנחנו משתמשים בכל הכלים ולא רק בכלי המלחמה.
איתן דנציג : תשמע אנחנו אתה יודע אתה פשוט איש שיח מרתק, אבל הזמן לרעתנו. אני הייתי מבקש אולי שנסיים בנושא של הסטארטאפ, בקטע של היזמות, כי פה זה באמת אחד מכרטיסי הביקור כרטיסי ההצלחה שלך. תגיד לי אתה רואה עתיד היום בהייטק. ואני שואל את השאלה דווקא על רקע זה, אתה יודע דיברו כל הזמן מדינת ישראל מדינת סטארטאפ והכל סטארטאפ הכל הייטק. אבל באיזשהו מקום נראה כאילו שהקטר הזה אתה יודע שובק קצת הוא סוחב את הקרונות בקושי. דובר על זה שהקטר הזה מרים את כל הכלכלה, נדמה לי, תגיד לי אם אני טועה, זה משהו תקוע פה.
ד"ר אראל מרגלית : נכון. היום אנחנו זקוקים לא רק… הייטק זה מן מילה כזאת לכלכלה חדשה, היום אנחנו זקוקים להרבה מאוד מהדגלים של הכלכלה החדשה, ואפשר בשותפות מן ממשלה לסקטור פרטי לדחוף אותה. הרי מה אמרו החבר'ה הצעירים בקיץ לא האחרון אלא זה שלפני כן, הם לא אמרו לנו תנו לנו נדבות, הם אמרו לנו תנו לנו סיכוי להיות יצירתיים פה, תנו לי סיכוי לעשות את הדבר הגדול הבא אי שם בתל חי או באוני' בן גוריון תנו לנו סיכוי. אני רוצה שניתן להם סיכוי והם יתנו לנו בגדול בחזרה גם ברמה החברתית וגם ברמה הכלכלית. מדינת ישראל עדיין עושה רבע ממה שהיא באמת יכולה להיות, ואם ניקח את ההתחייבות החברתית אנחנו נהפוך לא רק למעצמה כלכלית, אלא למעצמה כלכלית ומעצמה חברתית שבה יש הרבה יותר שוויון, ואיכות החיים של כל אחד מאיתנו היא הרבה יותר גבוהה, בגלל שגם לך לא נעים לראות שיש אנשים שאין להם, גם לי לא.
איתן דנציג : תגיד לי אראל מרגלית, מי ששומע אותך עכשיו חביבי מלקק א האצבעות שיש פה בחורצ'יק צעיר ויזם ועם המון אמביציה, יכול לתרום למדינת ישראל ולמפלגת העבודה בוודאי. תגיד לי רגע הקטע שדיברנו הייטק וכל הסיפור הזה של סטארטאפ וכך הלאה, מה קורה עם מתקפת הסייבר. אתה יודע שומעים כל הזמן על זה שמדינת ישראל עלולה להיכנס לרמת סיכון של איזשהי אקרים אתה יודע שמשבשים את כל מערכות … איך אומרים המלחמה הבאה מלחמת הסייבר. בוא תשפוך אור קצת על הנושא הזה.
ד"ר אראל מרגלית : תראה מרגע, אני בדקתי את זה בהתחלה, זמן קצר אחרי שהיה את החיסול של ג'עברי בעזה, היו 250 התקפות סייבר על ישראל. עכשיו התקפות סייבר אנשים הרבה פעמים לא מבינים מה זה. התקפת סייבר היא גם על האזרח על האינדיבידואל, יכולים לקחת לך את חשבון הבנק, יכולים לקחת לך את הכרטיס האשראי, יכולים לחדור לך לרשומה הרפואית ויכולים לחדור לך לווב סייד שלך כמו שחדרו לדני דנון. אבל התקפת סייבר גם יכולה להיות על מערכות תקשורת, מערכות מים. תשים מה קרה שם באיראן שאף אחד לא ידע איך פרצו להם. אבל האיראנים למשל פרצו לתוך מערכת הנפט של ארמקו לפני כמה חודשים ושיתקו 30 אלף מחשבים וכל אספקת הנפט הופסקה. כלומר אנחנו יכולים להיות במצב שבו מתקיפים אותנו סייבר. ולכן אני הצעתי לפני שנה ועוד פעם לפני חודשיים לרה"מ, להקים כוח משימה לאומי שבין המשרד הביטחון לבין כוחות הביטחון לבין עולם ההייטק, שהיום אנחנו יש לנו את הפיתוחים הגדולים ביותר בעולם בתחום הזה, ולהקים כיפת ברזל וירטואלית על ישראל, כדי שלא יצליחו לפרוץ לא רק למערכות הצבאיות שמוגנות היטב, אלא גם למערכות האזרחיות. זה דבר חושב, זה דבר גדול, ובמידה רבה המלחמה הבאה היא תהיה לא פחות ברמה הוירטואלית מאשר ברמה הפיזית.
איתן דנציג : תשמע רק לסיום איזה שאלה אחת שתיים ברמה האישית. תגיד לי אתה סיפור הצלחה כלכלי, אין פה בכלל שאלה, באמת מי שעוקב אחריך רואה את הפעילויות גם בירושלים גם במישור החברתי והכלכלי ובקהילה, ומכל זווית שאתה לא בודק אתה רואה שהייטק והישגים וכו' וכו'. מה אתה צריך את כל הסיפור הזה להיכנס עכשיו לפוליטיקה. בוא תסתכל על כל האנשים שנכנסו, נכנסו אנשי עסקים שנכנסו לפוליטיקה נכשלו חלק מהם. ואני לא יודע יש לי הרגשה שאתה זן שונה, אבל מה, אתה מוכן לעזוב את כל הסיפור ההצלחה שלך לטובת זאת שח"כ מיכאלי תשפוך כוס מים על הפרצוף.
ד"ר אראל מרגלית : אתה יודע בסופו של דבר ההצלחה של אדם נמדדת בכמה הוא מגשים את עצמו, לאו דווקא בכמה כסף יש לו או בכמה הוא מפורסם וכו' וכו'. ואני גאה בחלק מהדברים שעשיתי, אני גאה בחברות שהקמתי, אני גאה בפרויקטים החברתיים שלי, אני גאה בדברים… אני הכי גאה בילדות שלי שאני מסתכל עליהם היום ואני אומר, וואו איזה איזה אנשים איזה בחורות איזה…. אני גאה במשפחה שהקמתי יחד עם דבי עם אישתי. אבל אני חושב שהיום הגיע הזמן שלי, אני מאז ומעולם ידעתי שמנהיגות זה הדבר הנעלה ביותר שאדם צריך לשאוף אליו. ואני חושב שהגעתי למצב הזה בחיים שלי שהרבה יותר חשוב לי היום לראות ברמה הציבורית איך משתנים דברים מאשר לעשות עוד חברה אחת מוצלחת. וזה יכול להיות הסיפוק הגדול ביותר. אני יודע למסע, זה מסע ארוך זה מסע לא קל, לא מקבלים אף אחד בידיים פתוחות בפוליטיקה הישראלית, אבל אתה יודע מה גם כשהתחלתי את העסקים לא קיבלו בידיים פתוחות, ואמרו שזה בלתי אפשרי. זה המסע הבא שלי ואני יוצא אליו עם הרבה מים במימיה והם הרבה רעב.
איתן דנציג : תשמע אני רוצה להגיד לך אתה מרתק. בנקודה הזו אנחנו לאחר השעה אחת עשרה מחויבים פה לסיים. אני מבקש להודות לך. ד"ר אראל מרגלית, יזם הייטק, יזם חברתי ירושלמי, יו"ר ומייסד קרן ההון הסיכון הירושלמית JVP קרן בינלאומית חדשנית משלבת יצירה עסקית חברתית ותרבותית. תשמע אין מה לדבר, זן חדש בפוליטיקה הישראלית, אני מאחל לך הרבה הצלחה בפריימריז בהתמודדות שלך לח"כ במפלגת העבודה. תודה לך.

image
Size: 5.93 Mb

לידיעה המקורית ...

 

הבא לדיון מאמר זה
הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

מפלגת העבודה בטוויטר

מי מחובר?

אף אחד
באנר