עמוד הבית
 

אראל מרגלית לרשת ב': כל מדינה שרוצה להתפתח, צריכה לדאוג שהצעירים ירצו להישאר וליצור אצלה

PDF גרסת הדפסה דואר אלקטרוני
אראל מרגלית    שלישי, 11 ספטמבר 2012 08:07
Share
אראל מרגלית ברשת ב'

אראל מרגלית ברשת ב'

לחצו על הכפתור הירוק להאזנה. לנוחיותכם -  להלן תמליל הרעיון:

מגיש: וגם בצרפת מודאגים מהמשבר הכלכלי, עכשיו בתום האבקנס, מתפנה פרנסואה הולנד לאשר כי הוא מתכנן לקיים את הבטחת הבחירות שלו להטיל מס לעשירים, מס של 75 אחוזים על מי שמרוויח יותר ממיליון אירו בשנה. הולנד מבהיר שהרפורמות הכלכליות שהוא מתכנן ייכנסו לתוקפן בהדרגה. "אני מתכוון לפעול כדי שנראה תוצאות בתום חמש שנות כהונה, לא בתום ארבעה חודשים, ולא שנה אחת. במשך חמש השנים הקרובות יהיו תחנות כלכליות, ואני אסביר את עצמי בכל אחת מהתחנות הללו. שלב ההבראה הסופי צפוי לשנת 2014, מן השנה הזו ואילך אעשה הכל כדי לבנות חברה אנושית יותר, בטוחה יותר, דינמית יותר, והרמונית יותר". שלום לדר' אראל מרגלית, יו"ר קרן ההשקות ג'יי וי פי, חבר מפלגת העבודה.

אראל מרגלית: שלום, צהריים טובים.

מגיש: אפשר גם לומר סוציאליסט עשיר. האם לסוציאליזם של הולנד יש, האם יש לו איזשהו פתרון למשבר הכלכלי באירופה, ושמענו באמת את תמונת המצב הכל כך קשה ביוון. מה הבשורה שמביא הולנד?

אראל מרגלית: תראה, הולנד מצד אחד נבחר על הבשורה שהוא יעשה כלכלה צודקת יותר, ולצרפתים זה היה מאוד חשוב. אבל מצד שני, הולנד נכנס פה לסדרה של גזרות, שאני חושב, יכולים להעמיד את צרפת במצב קשה ביותר.

מגיש:75 אחוזי מס זה משהו שקיים באיזשהו מקום? זה משהו שמישהו יכול לחיות איתו בכלל?

אראל מרגלית: תראה, אני חושב ש 75 אחוזי מס זה מצב קשה ביותר שירוויח הרבה מאוד מהיזמים הצעירים והמבוגרים יותר הצרפתים, אבל אני אגיד יותר מזה, פרסואה הולנד, אחד הדברים שהוא עשה מיידית זה הוא הכריז שהוא הולך להוריד בחזרה את גיל הפנסיה מ 62 וחצי שלסרקוזי לקח הרבה מאוד זמן להעלות את זה, בחזרה ל 60, והמצב הזה הוא מצב אבסורדי, כי מצד אחד אנחנו אומרים שאנשים בני 60, יש להם עדיין 30 שנות יצירה, בואו נשאיר אותם בעבודה, בואו ניתן להם ליצור, בואו ניתן להם לעשות דברים. מצד שני, להגיד להם לכו הביתה בגיל 60 זה מצב קשה ביותר, ואני צופה שמעמד האשראי של צרפת בעולם, המעמד היצירתי שלה הולך לרדת, זה ממש הולך לסכן אותה.

מגיש: אז אתה רואה התדרדרות הולכת וגוברת של צרפת, והזכרת…

אראל מרגלית: אני חושב שצריכים להזהר, תראה, אני יש לי בג'יי וי פי, אנחנו עם השנים יש לנו די הרבה משקיעים צרפתיים, גם אורנג', וגם…..שזה חברת החשמל הצרפתית, וגם…….שזה אחד הבנקים הגדולים, וגם אקסה שזה חברת הביטוח הגדולה, ולכן אני מדבר עם הרבה מאוד מהגורמים העסקיים בצרפת ומקשיב למה שהם אומרים, והם מאוד מודאגים, כי בעצם מה הבעיה המרכזית היום של הרבה מאוד מהצרפתים והכלכלה שלהם? הבעיה שלהם זה איך לקשור מחדש את היזמים שלהם, את אותם אנשים שיודעים להתחיל חברות, את אותם אנשים שיודעים לעשות את הכלכלה החדשה, להחזיר אותם למצב יצירתי בצרפת. וכדי להחזיר אותם, וכדי לתת להם לעשות, אי אפשר לאיים על היזמים שצרפת היא לא תהיה מקום ידידותי כדי ליצור.

מגיש: אז אנחנו כבר רואים מקרים כמו ברנה נואה, האיש העשיר ביותר בצרפת, ובאירופה בעצם שנמצא במקום הרביעי ברשימת עשירי העולם של פובס. הוא מאשר בשבוע האחרון שהוא הגיש בקשה לקבל אזרחות בלגית ולקדם את העסקים שלו במדינה, אז אנחנו כבר רואים מגמה של בריחת מוחות, או אם נרצה, בריחת כיסים.

אראל מרגלית: כן, אבל תראה, אני פחות מודאג מהעשירים הצרפתים, ואני יותר מודאג מהצעירים הצרפתים. ברגע שלב לבייב עבר לאנגליה כי הוא לא רוצה לשלם מס בישראל, ניחא, אבל אם הבת שלי שלומדת במכללת תל חי בגליל, או הילדים שלך, או הילדים שלנו, כשהם גדלים פה בארץ הם יגידו המדינה הזאת היא לא מדינה שנותנת לנו ליצור, אז אנחנו נהיה הרבה יותר מודאגים, וזאת השאלה. כי בעצם הכלכלה האמיתית שצריכה היום לעמוד על הפרק זה לא הכלכלה החזירית של כל מיני עשירים שצריכים לקבל הטבות מהמדינה, לא עליהם צרפת מודאגת, ולא עליהם מדינת ישראל מודאגת. מה שאנחנו מודאגים זה איך אנחנו נותנים לאותם חבר'ה שגמרו את הצבא ואת התואר הראשון או השני בבאר שבע, ורוצים להישאר שם, איך אנחנו מביאים להם את ההשקעות שיתנו להם את מקומות העבודה, לא של כלכלה חזירית שמנצלת אותם, אלא של כלכלה שהופכת את ישראל לדבר המעניין ביותר, ששמה את האדם, את העובד, את הצעיר, את המבוגר במרכז, וזה מה שצרפת היום צריכה לשאול את עצמה, כי בצרפת יש הרבה מאוד כח, יש הרבה מאוד כח בתחומי האופנה, בתחומי המדיה, אנחנו עושים הרבה מאוד דברים בין חברות ישראליות וצרפתיות, עם רעיונות מדהימים בין פריז לירושלים.

מגיש: אז מה באמת המתווה לפתרון, גם בצרפת וגם בישראל, וגם בעצם באירופה כולה?

אראל מרגלית: אז בין הסוציאליזם הקיצוני שיכול להוביל לשיתוק כלכלי, לבין מצב של קפיטליזם שהוא על סף הקפיטליזם החזירי, חייבת להיות דרך ביניים, שמצד אחד רוצה צדק חברתי, אבל לא צדקנות, ומצד שני רואה את הממשלה כמישהו שעוזר לצמיחה להתהוות בזמן של משבר.

מגיש: אגב, אתה רואה את אירופה נכנסת באמת באזור חודש מאי, באזור חודש אוקטובר לשלב אלים, שלב של מחאות אלימות?

אראל מרגלית: אני מאוד מודאג, הרבה מאוד אנשים מדברים על המשבר הפיננסי באירופה, אבל אני היום קשור להרבה מאוד יזמים והרבה מאוד צעירים באירופה. חלק מהדברים שהיום הממשלות האירופאיות, הצרפתית בפרט, צריכים לתת, או צריכות לתת, זה איזשהו אופק איך אני כצרפתי צעיר, רוצה להישאר בצרפת וליצור את הדבר הגדול הבא שאני רוצה להמציא או לעשות יחד עם חבריי? וכמו שהממשלה בארצות הברית בזמן המשבר שם התערבה בתעשיית המכוניות, והצילה אותה ולא נתנה לה לקרוס, זה הגיע למצב שמאות אלפי מקומות עבודה נוספים נוצרו סביב התעשייה הזאת, אז כך הממשלה בישראל או בצרפת, בישראל זה סביב נושא הטכנולוגיות, העסקים הקטנים, צריכה לקחת את כשלי השוק הרגיעים שקיימים ולתת איזושהי דחיפה. תחשוב רגע, אתה יודע, אנחנו מדברים הרבה על הייטק, תחשוב על עסקים קטנים, 450 אלף אנשים במדינת ישראל שהם חלק מהעסקים הקטנים, אם יהיה להם עוד חודש של אשראי, אם יהיה להם עוד איזשהו אוויר לנשימה שהממשלה תעודד את הבנקים להקנות להם, אז 8 משפחות, במקום שהמפרנסים יהיו ברחוב כי העסק יקרוס, הם יכולים לעבור איזושהי תקופה קשה….

מגיש: אראל מרגלית, אנחנו ניאלץ להסתפק בדברים המעניינים האלה., אני רוצה להודות לך על הדברים.

 

image
Size: 1.08 Mb

לידיעה המקורית ...

 

הבא לדיון מאמר זה
הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

מפלגת העבודה בטוויטר

מי מחובר?

אף אחד
באנר