עמוד הבית
 

הממשלה הפילה הצעת חוק המקדמת הקמת מערך דירות מקלט עבור משפחות שפונו מבתיהן

PDF גרסת הדפסה דואר אלקטרוני
איתן כבל    רביעי, 13 יוני 2012 13:29
Share

הממשלה הפילה הצעת חוק המקדמת הקמת מערך דירות מקלט עבור משפחות שפונו מבתיהן

בישראל מפונים מידי שנה למעלה מאלפיים משפחות מדירותיהן עקב חוסר יכולתם לעמוד בתשלומי המשכנתא או שכר הדירה או מסיבות אחרות. הצעת החוק של ח"כ איתן כבל בשיתוף עמותת ידיד הציעה הקמת מערך דירות ארעיות שישמשו את המשפחות המפונות לתקופה קצובה במקביל לתכנית העצמה שתעבורנה בתקופה זו, אך הממשלה החליטה להתנגד לה. כבל: "זו החלטה שהיא ההפך הגמור מצדק חברתי".


הצעת חוק של ח"כ איתן כבל בשיתוף עמותת ידיד אשר מציעה להקים מערך דירות מקלט עבור משפחות שפונו מבתיהן מסיבות שונות הייתה אמורה לעלות היום להצבעה במליאת הכנסת.  לאחר שוועדת השרים דחתה אותה כבר בתחילת השבוע החליט כבל להמיר את ההצעה להצעה לסדר והנושא יעבור לדיון בוועדת העבודה והרווחה. על פי ההצעה היו אמורות לשמש דירות אלו כדירות מעבר משפחות לפרק זמן קצוב לאחר שנותרו ללא קורת גג וזאת, במקביל להענקת שירותים סוציאליים מקיפים לדיירים ע"י אגף הרווחה.

ח"כ כבל אמר לאחר ההצבעה: "בחוץ מדברת הממשלה על צדק חברתי, אך כשצריך לקבל החלטות היא מחליטה את ההפך הגמור. אין לנו כחברה את הזכות המוסרית להשלים עם העובדה שאנשים נזרקים לרחוב עם משפחותיהם. צדק חברתי מתחיל במתן מענה של המדינה לאותם אלו שנקלעו לקשיים על מנת להעמיד אותם בחזרה על הרגליים ולהחזיר אותם למסלול. זו סולידאריות בסיסית שאין לנו היום את הזכות לוותר עליה".

בישראל מפונים מידי שנה למעלה מאלפיים משפחות מדירותיהם עקב חוסר יכולתם לעמוד בתשלומי המשכנתא או שכר הדירה או מסיבות אחרות. החובות נצברו במקרים רבים בשל פיטורים, מחלה או הפחתה בקצבאות הביטוח הלאומי. משפחות אלה מתקשות למצוא דיור חלופי מיידי. הפינוי מהבית יוצר תופעה חברתית קשה. משפחות רבות על ילדיהן נותרות ללא קורת גג, ובמקרה הטוב נקרעות בין מספר בתים של קרובים ומכרים. כמו כן קיימת אוכלוסייה לא מבוטלת של נפגעי עבירה, נשים מוכות ואחרים אשר מוצאים את עצם ללא קורת גג כאשר הם יוצאים לאחר תקופת שיקום ממקלטים שונים.

הפתרון, על פי הצעת החוק, אמור להיות היה מיושם באמצעות גורמים שונים, כגון: משרדי הממשלה, העירייה, תורמים, עמותות, חברות משכנות ועוד. במהלך שהותן של המשפחות בדירות המעבר הן תעבורנה תהליך של העצמה ומימוש זכויותיהן כך שיוכלו בתום תקופת השהייה לעבור לדיור של קבע.

 

לידיעה המקורית ...

 

הבא לדיון מאמר זה
הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

מפלגת העבודה בטוויטר

מי מחובר?

אף אחד
באנר