עמוד הבית
 

שאילתה שלי בנושא הפרטת ארכיון המדינה ותשובת הממשלה

PDF גרסת הדפסה דואר אלקטרוני
איתן כבל    רביעי, 25 ינואר 2012 17:48
Share


העברת ארכיון המדינה לקבלן פרטי

איתן כבל, שאילתה:

אדוני היושב-ראש, אדוני השר, חברי חברי הכנסת, פורסם בכלי התקשורת כי ארכיון המדינה עתיד לעבור לאחריות קבלן פרטי.

רצוני לשאול:

1. מדוע  התקבלה ההחלטה?

2. האם נמצא הסדר לעובדים המפוטרים?

תשובת הממשלה מפיו של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן

קודם כול, אני חושב שהשאילתא היא חשובה. היא חשובה, קודם כול כיוון שכאשר נתקבלה ההחלטה, חבר הכנסת כבל היה שר בממשלה שקיבלה את ההחלטה, אז היום אני אוכל להסביר לו מה היו השיקולים אז כשהממשלה שלו קיבלה את ההחלטה הזאת בשנת 2006.

בשנת 2006 התקבלה החלטת ממשלה שקבעה שמחסני ארכיון המדינה יועברו לערד, שאר יחידות הארכיון ועובדיו יישארו בירושלים. הבחירה בערד נולדה גם על-ידי השר לפיתוח הנגב בשעתו, נשיא המדינה דהיום שמעון פרס, שביקש לחזק את הפריפריה ואת הנגב.

מטרת ההחלטה היתה להקים מתקן לקליטת חומר היסטורי ומתקן לקליטת חומר זמני, בניגוד לנהוג כיום. כיום, החומר הזמני שאיננו נשמר לצמיתות, מועבר על-ידי משרדי הממשלה למגנזות פרטיות המנוהלות על-ידי אנשים פרטיים – זה קורה היום.

מדובר בכמיליון מיכלים שבהם חומר של משרדי הממשלה שעבור שמירתם במגנזות הפרטיות משלמת המדינה עשרות מיליוני שקלים, וכל זאת ללא כל פיקוח על המגנזות ומבלי שהן נדרשות לעמוד בתקנים מקצועיים בנושא. כדאי לזכור שבשנה שעברה פרצה אפילו שריפה באחת באותן מגנזות, שבה נשרפו עשרות אלפי מיכלים של מוסדות המדינה ומשרדיה.

מאחר שאין פיקוח של המדינה על שמירת חומר זה, נוצר מצב שאין מוטיבציה לבער חומר אלא רק לשמור חומר, וכך דמי השמירה רק עולים עוד ועוד משנה לשנה.

טוב, אדוני היושב ראש, חבריי חברי הכנסת, כנראה שזה לא משנה מה אני אומר ואיזה עובדות אני אתאר, יש כאלה שהטענות שלהם חייבות להישמע בשם לכאורה פערי האידיאולוגיה או הפערים בתפיסות העולם הכלכליות, אז אין לי אלא ברוב הדברים לחזור ולהדגיש אולי, חזור והדגש, את הדברים שאמרתי קודם.

ההחלטה על העברת מחסני גנזך המדינה היא החלטה שנתקבלה לא על ידי הממשלה הנוכחית אלא החלטה שנתקבלה לפני למעלה מחמש שנים, בשנת 2006, בעת ממשלת קדימה והעבודה. אנחנו מיישמים אותה.

בכל אופן, לסיכום, לא מדובר בהפרטה, מדובר בתהליך שבא לשפר את המצב הקיים שבו משרדי ממשלה ממילא כבר מעבירים את זה למגנזות פרטיות, משלמים הרבה מאוד כסף מבוזבז בכל מיני מקומות פרטיים ברחבי הארץ. הרעיון הוא לרכז את זה במקום אחד, בנגב, בערד, שיספק גם שם מקומות עבודה. גם כאן אני לא מקבל, שכל עובד באופן אוטומטי, זה אומר שהוא יעבוד בשכר מינימום, אין שום קביעה כזאת, אלא להיפך. וכפי שאמרתי לגבי העובדים, ופה אני לא יכול לתת התחייבות גורפת, אני אמרתי, מספר קטן של עובדים בגנזך המדינה ינויד מארכיון המדינה לעבודה אחרת בשירות הציבורי, שעל פי הכללים ודיני עבודה זה יקרה מבלי שייפגע ביטחונם התעסוקתי או תנאיהם או שכרם, שלא ייפגע כתוצאה מכך.

  

הבא לדיון מאמר זה
הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

מפלגת העבודה בטוויטר

מי מחובר?

אף אחד
באנר