עמוד הבית
 

תג מחיר להתמודדות על ראשות מפלגת העבודה - מיליון שקל לפחות

PDF גרסת הדפסה דואר אלקטרוני
הארץ, צבי זרחיה    שישי, 26 יולי 2013 18:18
Share

ה פצצה שהטילה באחרונה ח"כ שלי יחימוביץ' תפסה את איתן כבל, לשעבר מזכ"ל מפלגת העבודה, לא מוכן. יחימוביץ' הודיעה על כוונתה להקדים את הפריימריס במפלגה ל–21 בנובמבר, וכבל עדיין מתלבט אם להתמודד. לא, הוא לא ראה פתאום את האור והבין שאי אפשר להתחרות ביחימוביץ': הוא עדיין מאמין ביכולתו למלא את התפקיד לא פחות טוב ממנה. הסיבה להססנותו פשוטה הרבה יותר: הוא לא יודע אם יצליח לגייס את ההון הדרוש להתמודדות על ראשות המפלגה.

"הנושא הכלכלי הוא כאבן ריחיים על צווארי והיום, יותר מכל דבר אחר, הוא שמדיר שינה מעיני לגבי ההחלטה שלי אם לרוץ בפריימריס. אני נמצא בדילמה אמיתית", אמר השבוע כבל ל–Markerweek. כבל לא לבד בדילמה הלא פשוטה הזו. בשישי הבא,
2 באוגוסט, תכריע ועידת מפלגת העבודה מתי יתקיימו הפריימריס, והמועמדים הפוטנציאליים להחלפת יחימוביץ' - כבל, ח"כ יצחק הרצוג וח"כ אראל מרגלית, שעדיין לא הודיעו על התמודדותם באופן רשמי - יעשו הכל כדי לדחות את המועד ככל האפשר.

ההוצאות הנדרשות ממועמדים בפריימריס מתקרבות למיליון שקל - כ–100 אלף שקל על שכירת משרד, 300–100 אלף שקל על פרסום ועוד מאות אלפי שקלים עבור יצירת קשר עם הבוחר, חוגי בית ואסיפות בחירות. ההוצאה הכספית המותרת לכל מתמודד בפריימריס היא בסביבות מיליון שקל, והסכום המדויק ייקבע בהתאם למספר המתפקדים. ככל שמספר המתפקדים גבוה יותר, כך תקרת ההוצאה גדולה יותר. בפריימריס הקודמים לראשות העבודה, בספטמבר 2011, היתה תקרת ההוצאה 1.295 מיליון שקל למתמודד, לפי מפתח של כ–60 אלף מתפקדים. לפי הערכות, מספר המתפקדים נע כיום סביב 56 אלף.

חוק מימון המפלגות מאפשר לכל מתמודד בפריימריס לקבל תרומה מבן משפחה מדרגה ראשונה ‏(אב, אם, בן זוג, בת זוג, אח ואחות‏) בלא הגבלת הסכום לתורם בודד. גובה התרומה המרבי שיכול מתמודד על ראשות העבודה לגייס מאדם יחיד הוא 43 אלף שקל.

"אין ספק שעלות הפריימריס מקשה מאוד", אומר כבל. "גם אם אני רוצה - אין לי. אדם כמוני צריך לגייס את מרב מקורותיו מתרומות. אבוא שוב למשפחה שלי ואבקש תרומה? כמה אפשר לבקש? כמה אפשר לקחת? ההורים שלי הם אנשים ממוצעים, לא אמידים. שניהם פנסיונרים. אני לא רוצה לרסק אותם כלכלית".

גם פנייה לאנשי עסקים לא בהכרח תניב תוצאות. בעקבות המחאה החברתית, חלק מהטייקונים ואנשי העסקים לא רוצים ששמם יפורסם כתורמים לפוליטיקאים. "היום אנשים לא ששים לתרום", מסביר כבל. "לא נעים לי לפנות לאנשי עסקים ולבקש תרומות. ההזדקקות לתרומות מייצרת דילמות מוסריות ועלולה לייצר תלות וקונפליקטים. מה יקרה אם יום אחד התורם יפנה אלי בבקשת סיוע? אם זה נושא שאתה מאמין בו, אין בעיה. אבל מה יקרה אם זה משהו שאתה נמצא בקונפליקט אתו? אין ספק שיש כאן שאלות קשות, כבדות ולא פשוטות".

ב–2012 החל כבל לגייס תרומות לפריימריס שנערכו בסוף השנה שעברה. בין תורמיו אשתקד נמצאים אביו, אבשלום כבל, שתרם לו 5,000 שקל; אמו שושנה כבל, שתרמה לו 5,000 שקל; ואחיו יזהר כבל שתרם לו 10,000 שקל. ב–2012 גייס כבל תרומות בהיקף כולל של 178 אלף שקל. ב–2013 קיבל סך של 25,500 שקל משמונה תורמים.

יחימוביץ': תרומות עממיות

יחימוביץ' התמקדה בשנים האחרונות בגיוס תרומות קטנות יחסית, החל בכמה עשרות שקלים בלבד. עיקר הגיוס שלה היה באמצעות האינטרנט. יחימוביץ' נהנית מנוכחות בולטת במרחב הציבורי ובתקשורת, בשל היותה יו"ר המפלגה וגם יו"ר האופוזיציה. "אני משערת שהקמפיין שלי, כמו קמפיינים קודמים, יהיה מצומצם יותר מבחינה כספית משל מתמודדים אחרים, כי אין לי הון עצמי ואני גם לא מתכוונת לגייס מבעלי הון. כמו בקמפיין הקודם, אקרא לציבור הרחב לתרום לי תרומות קטנות ובינוניות", מסבירה יחימוביץ'.

לדבריה, "בפעם שעברה היו אלה כ–1,600 אנשים שהאמינו בדרך שלי והתרומה שלהם הצטברה בסוף לסכום של כ–600 אלף שקל". עם זאת, בין התורמים ליחימוביץ' בפריימריס האחרונים היה גם הפרסומאי אילן שילוח, שהיה אז יו"ר מקאן־אריסון ותרם 10,000 שקל - סכום שהיתוסף לתרומה בת 1,000 שקל שהעביר לה קודם לכן. "אני מעריך מאוד את עבודתה הפרלמנטרית של יחימוביץ' ואת עמדתה הסוציאל־דמוקרטית", אמר אז שילוח.

תרומות גדולות נוספות שקיבלה יחימוביץ' ב–2011 הגיעו מדוד פדרמן, המחזיק יחד עם משפחת עופר בגרעין השליטה בבתי הזיקוק בחיפה. פדרמן הוא גם בעל השליטה במפעלים הפטרוכימיים ואחד הבעלים של מכבי תל אביב בכדורסל. הוא תרם ליחימוביץ' 10,000 שקל; רעייתו עירית תרמה 10,000 שקל; והבת שלי פדרמן הצטרפה למאמץ ותרמה 10,000 שקל. עדי ואילנית צים, הבעלים של רשת "חצי חינם", תרמו ליחימוביץ' 10,000 שקל, ויונל כהן, מנכ"ל מגדל, תרם לה 12,500 שקל. אמה של יחימוביץ', אנה יחימוביץ', תרמה לה 10,000 שקל. ב–2012 גייסה יחימוביץ' תרומות שנעו בין 50 שקל ל–1,000 שקל, שהסתכמו יחד ב–22,600 שקל. ב–2013 גייסה תרומות בסכום כולל של 2,100 שקל.

הרצוג: ברכת הדרך מאמא

ח"כ הרצוג לא מתרגש מגיוס התרומות. "כל אחד יידע לפנות לתורמים. אם אתמודד, יש לי יכולת לגייס תרומות. אקפיד על כל הכללים ואפנה לכל האנשים שלא צריכים ממני דבר - ידידים, מכרים ואנשים שתומכים בי. אחרי ועידת העבודה אחליט אם להתמודד". הרצוג, בנו נשיא המדינה לשעבר חיים הרצוג, היה עורך דין שותף במשרד הרצוג פוקס נאמן לפני בחירתו לכנסת.

בפריימריס לראשות העבודה שנערכו ב–2011 קיבל הרצוג תרומה של 50 אלף שקל מאמו, אורה הרצוג.הרצוג אמר אז כי אמו ביקשה להעניק לו את התרומה הראשונה כברכת הדרך, וסיפר כי הוא מתכוון לפנות לידידים שלמדו עמו בחו"ל כדי שיתרמו לקמפיין שלו. בין התורמים הבולטים להרצוג ב–2011 היו המיליונר דניאל אברמס עם 38,720 שקל; ורדה ואריה סבן, אחיו של המיליארדר חיים סבן, עם 25 אלף שקל; דיוויד אסיא, מייסד חברת התוכנה מג'יק, עם 10,000 שקל; חנוך ברקת, לשעבר מנכ"ל קרן איפקס, עם 10,000 שקל; מיכאל לוי, יבואן רכבי פיאט לישראל, עם 10,000 שקל; ראובן אבלגון עם 10,000 שקל; דוד קוליץ עם 10,000 שקל. ב–2012 גייס הרצוג 280 אלף שקל, וזכה במקום הראשון בפריימריס בעבודה. הוא עדיין לא גייס כספים ב–2013.

מרגלית: לא צריך לדאוג

מרגלית, מיליונר ומייסד ושותף בקרן ההון סיכון JVP, לא נזקק לתרומות עד כה. מרגלית הודיע אתמול שכך יהיה גם בפריימריס הקרובים: "אני משלם מכיסי ולא לוקח גרוש מאף אחד". בפריימריס ב–2011 גייס מרגלית רק שלוש תרומות בסכום כולל של כ–10,000 שקל, ואת יתרת המימון, 1.274 מיליון שקל, הביא מהבית. ב–2012 תרם לעצמו 200 אלף שקל ובתחילת 2013 תרם לעצמו סכום נוסף של 50 אלף שקל.

---------------------------------------

הסקירה המלאה, פורסמה באתר הארץ.

עודכן לאחרונה ב- שבת, 27 יולי 2013 18:25
 

הבא לדיון מאמר זה
הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

מפלגת העבודה בטוויטר

מי מחובר?

אף אחד
באנר