עמוד הבית
 

מפלגת העבודה מתחזקת בסקרים ומהווה אלטרנטיבה שלטונית

PDF גרסת הדפסה דואר אלקטרוני
הפרולטר {אסף הלחמי}    שישי, 27 יולי 2012 13:36
Share

סקרי השבוע האחרון, מראים כי מפלגת העבודה ממשיכה להתחזק ולהתייצב בסקרים השונים וכיום מהווה חלופה שלטונית למפלגת הליכוד ורחוקה מספר מנדטים מועט מיצירת גוש חוסם לממשלת נתניהו.

מפלגת העבודה ושלי יחימוביץ'כאמור ועל פי סקר מינה-צמח באתר Ynet מתחזקת העבודה בחמישה מנדטים ומתייצבת על 18 מנדטים ולכן נראה כי "... המרוויחה הגדולה מהבחירות בקדימה, כך על-פי ממצאי הסקר, היא העבודה בראשות שלי יחימוביץ' שעולה מ-13 מנדטים בסקר הקודם ל-18 כיום ..." (Ynet, 29.7.2012). נתון דומה מופיע גם בסקר MAKO שמסביר גם כי "... העבודה בראשות שלי יחימוביץ' שמצמצמת פערים מול הליכוד, וזוכה בסקרים ל-18 מנדטים. אם לפני שנה עמד הפער על יותר מ-10 מנדטים, על פי סקר סמית/גלובס, בין הליכוד לעבודה מפרידים כיום עשרה מנדטים בלבד ..." (חדשות ערוץ 2, 26.7.2012).

הפרשנית הפוליטית טל שניידר (בעלת הבלוג הפוליטי "הפלוג") מציגה גם היא ניתוח דומה ובו הקביעה כי "... קיץ 2012 עושה לשלי יחימוביץ' טוב. הסקרים הפוליטיים מוכיחים שהיא על הדרך הנכונה. הציבור הישראלי מקשיב לה, מעריך את הנחרצות, את ההתמדה ומפלגת העבודה עולה בסקרים. בסקר שהתפרסם בשישי שעבר ב"ידיעות אחרונות היא אפילו עברה כבר את ה 20 מנדטים, והראתה לליכוד ולראש הממשלה בנימין נתניהו, שהיא בהחלט יריבה ראויה". ולאישוש טענתה, מביאה לנו שניידר הוכחה לרצינות בה נתפסת יחימוביץ' במערכת הפוליטית ובפרט בלשכת ראש הממשלה נתניהו - "... גם במשרד ראש הממשלה שמו לב לכך. הגרפים ועליהם מפלגת העבודה התחילו לרצד להם מול העיניים. האיש המוביל את המדינה, שידוע כמכור כבד לסקרים, התייחס אליה ליחימוביץ', לראשונה באופן ישיר באחת מן ההודעות לעיתונות: "הצעותיה של יחימוביץ' יושמו ביוון ובספרד והתוצאה ידועה. ניהול הכלכלה האחראי של ראש הממשלה הציל את המשק הישראלי מהקריסה הכלכלית העולמית. בזמן שבעולם האבטלה תופחת לממדי ענק בישראל נוספו כ 300 אלף מקומות עבודה.

ההודעה הזו, לכאורה סתמית ורגילה, מלמדת על שני דברים. האחד, אם ראש הממשלה מתייחס בהודעתו הכלכלית אליה, זה אומר שהיא היריבה. הפרק של שאול מופז ומפלגת קדימה נגמר מבחינתו. הם לא יעד למסרים. הציבור לא רואה בהם אלטרנטיבה. יחימוביץ' תהיה המותקפת המרכזית שלו כמי שעשויה להיות מגנט הקולות הצפים. היא הצ'ילבה לעונת הבחירות הקרבה. הדבר השני, אחרי שבועות ארוכים של עיסוק בשוויון בנטל, נושא ממנו התרחקה יחימוביץ', הנה היא הצליחה להחזיר את סדר היום הציבורי למקום בו נוח לה. פלסנר, צבא, חרדים אאוט. מע"מ, דיור, מעמד הביניים אין. (ודוק, הנושאים הכלכליים לא באמת ירדו מסדר היום, אבל בשל הדדליין החוקי שנוצר, נושא השוויון בנטל הצליח להשתלט עלינו מאז ראשית מאי)".

בנוסף, הסקרים גם מצביעים על מגמת החלשות קבועה של מפלגת הליכוד ומטעם זה צמצום הפער בינה ובין מפלגת העבודה ובהמשך לכך הפער בין הגושים האפשריים להרכבת הממשלה העתידית. "... מסקר מכון המחקר של רפי סמית, עולה כי במהלך החודשיים האחרונים הפסידה מפלגת השלטון חמישה מנדטים וירדה מ-33 מנדטים במאי, ל-28 בלבד -העמדה הנחותה ביותר מזה שנה".

אם כן, תוצאות הבחירות לכנסת ה-19 אינן ידועות מראש והתקווה של גוש השמאל להרכיב את הממשלה כבר לא נראית דמיונית.

עודכן לאחרונה ב- שישי, 03 אוגוסט 2012 10:33
 

הבא לדיון מאמר זה
הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

מפלגת העבודה בטוויטר

מי מחובר?

אף אחד
באנר