עמוד הבית מאמרים עבודרכיה
 

עבודרכיה

PDF גרסת הדפסה דואר אלקטרוני
אשר אטדגי    שלישי, 21 מאי 2013 10:08
Share

יש מונרכיה, יש אנרכיה, יש אוליגרכיה ויש עבודרכיה. ומהי עבודרכיה? משנה אידיאולוגית ודמוקרטית המיושמת בצטעלך (פתקאות).

מכלל ופרט אין למדים על הכלל, אך מפרט למדים באבו-אבוה על הכלל. הא לכם סיפור פוליטי מקומי, שולי וזניח, והקישו גזירה שווה למושבותיכם: סניף מפלגת העבודה בכפר סבא. זקן ושבע ימים הסניף הזה, שלאחרונה החייהו עלומים ולא יכלו לו.

סניפים פוליטיים יימצאו בכל עיר ומושב. כל עיר והסניף שלה. שונה במהותו ותכניו, שונה במעשיו. לא כן מפלגת העבודה על סניפיה, לה יש אג'נדה, רשומת פטנט עולמי, בניהול סדרי שלטון. יש מונרכיה, יש אנרכיה, יש אוליגרכיה ויש עבודרכיה. ומהי עבודרכיה? משנה אידיאולוגית ודמוקרטית המיושמת בצטעלך (פתקאות).

נחזור לאינצידנט הכפרסבאי: יהודה בן חמו ראש עיריית כפר סבא, הוא איש מפלגת העבודה במקורו, שפנה בעשר השנים האחרונות לפלטפורמה עצמאית מוצלחת– תנועת מעו''ף, אקסטריטוריאלית למפלגת העבודה. הוא ראש עיר מכהן, רב פופולאריות. עבור יו''ר מפלגת העבודה הארצית, שלי יחימוביץ', אם יש לו סיכוי טוב מאוד לנצח, בשביל מה להעמיד מועמד, הוא הרי מזוהה עם המפלגה? הבעיה שיחימוביץ' מצויה במפלגת העבודה, שלה כאמור יש משנה אידיאולוגית ודמוקרטית, המחייבת אותה לנהוג בדמוקרטיה. רוב מועצת הסניף שנבחר שם לאחרונה, אינו מעוניין בבן חמו כנציג המפלגה לראשות העיר. זו לא בעיה של בן חמו הוא לא מתמודד מטעמם (וגם, והאמת צריכה להיאמר, לא צריך אותם). הפרובלמה נמצאת, להגדרת הצעירים, ב ''גוורדיה הישנה'' שמנסה להוביל תמיכה של המפלגה בבן חמו. הצעירים הללו שמעו על ההחלטה המסתמנת והרדיקליות הצעירה שלהם בעבעה, החתימו כשני שליש מהסניף הקוראים למפלגה להעמיד מועמד מטעמה. ולא, פוטש! מרד נעורים קלריקלי – מוכר מאוד במונחים ''יצחק בן אהרונים''. אז מה עושים – עבודרכיה - אותה שיטה שעיקרה: להנחיל אידיאולוגיה דמוקרטית בשיטת הצטעלך. והצטעלך משתוללים: כאן הצעה למקם ברשימתו של בן חמו נציגים ממפלגת העבודה (מקומות 3,4,6 – שאישית אני יכול להעריך את שמותם), שם מועמדות פיקטיבית של אנשי הגוורדיה הישנה, ועוד ועוד. צטעלך אינם חומרים מתכלים כידוע (ולעזאזל הטבע). התרגיל מבריק: רצונה של יחימוביץ' ייעשה: בן חמו אכן יתמודד בתמיכת מפלגת העבודה, וגם הדמוקרטיה תיעשה, בחירות בסניף. תגידו: זה ''סנדול''. תרגיל פוליטי. אומר לכם: זוהי מהות העבודרכיה.

שלא תטעו: עבודרכיה אינה שיטת ניהול אימפרוביזורי (אלתורי), היא שיטה סדורה. שכן, גם אם ייראו מאלתרים מנהיגי העבודה, הרי שנרטיב אחד להם – יישום אידיאולוגיה נשגבה בצטעלך רדוד. וההישרדות מופלאה. כאותו תיקן אשר אין הזמן, האקלים וסביבת המחייה פוגעים בו, כך היא - מקלט אטומי ללא חומה, ששום שואה לא תוכל לה. המרפסת של שרגא נצר מעולם לא נחרבה: היא הומרה לעיתים בבנייני אקירוב, ובספונז'ה של יחימוביץ'. דור הולך ודור בא, והעבודרכיה לעולם נשארת.

אוי ההולכים אוון. כל מתמודדי מפלגת העבודה בארץ בכלל ובאיזור השרון בפרט, אל תשתאננו. אל תאמרו: אצלנו זה אחרת. לא ולא, עבודרכיה חוצה ערים, זמן ומקום, היא אינה ישותית – היא תיאוריית הקוונטים הפוליטית.

ועוד דבר: העולם הפוליטי הפנים מפלגתי מורכב, סבוך עד בלתי אפשרי. קשה להתנהל בו בדמוקרטיה. לכן קמו אנשים דמוקרטיים בעליל וברחו ממנו, ציפי לבני, יאיר לפיד ואחרים. בחישובי עלות תועלת הם יודעים שפריימריס, בחירות סניף וכו' לא אפשריים מבחינתם. אבל הם לא מסוגלים לצטעלך והקימו מפלגות שהם המחליטים העיקריים שלהן – את הדמוקרטיה הם משאירים לכלל הבוחרים, לא לצטעלך. מפלגת העבודה לא זקוקה לזה – לה יש שיטה סדורה שפועלת מימי ההומו-ארקטוס – עבודרכיה.

-------------------------------------------------

הטור פורסם במקור באתר Local הרצליה

עודכן לאחרונה ב- רביעי, 22 מאי 2013 10:15
 
הודעות: לפני 4 שנים, 11 חודשים על ידי אריה גל #8381
יש אומרים כי הבנייה האדירה בכפר סבא למרות היותה של כפר סבא כבר עכשיו העיר הצפופה ביותר באזורנו, והמתן הסיטוני של "הקלות" בנייה מעל למה שמכתיבה התב"ע, פירושה כי לעיריית כפר סבא חשובה פרנסתם של הקבלנים ובעלי ההון הרבה יותר משחשובה לה איכות החיים של האזרח הכפר סבאי מן השורה.

יש אומרים כי עיריית כפר סבא מבצעת היום את רוב, אם לא את כל, עבודות אחזקת העיר על ידי קבלנים ועל ידי עובדי קבלן ולא על ידי עובדים מאורגנים, בניגוד גמור ומוחלט לערכיה היסודיים והשורשיים של תנועת "העבודה",-

איזה קשר בעצם יש היום בין אותם חברי מועצת העיר,- כולל ראש העיר,- שהם חברים רשומים במפלגת "העבודה" לבין איזשהו ( א-י-ז-ש-ה-ו ! ) ערך מערכיה של התנועה ?
יש בעולם מי שחברים במפלגות בשל אידיאולוגיה, ויש מי שרואים בחברות במפלגה רק, ואך ורק, קרדום ענק לחפור בו.

אינני יודע לומר מהי בעצם הסיבה אשר בגללה נמצאים במפלגת העבודה שני נציגיה דהיום של המפלגה במועצת העיר, כמו שאינני יודע לומר מדוע נמצא ורשום במפלגה איש ( וראש... ) תנועת "מעוף", כבוד ראש העיר מר יהודה בן חמו.

אבל נדמה שבמפלגת העבודה אשר מונהגת היום על ידי חה"כ שלי יחימוביץ שני נציגי המפלגה דהיום למועצת העיר, הם ופועלם, שוב אינם זוכים היום, בלשון המעטה, לאותה מידת הערצה אשר בה זכו במפלגה בעבר.

על כן, ובייחוד מאחר וגם האיש אשר בו תמכו בעבר בהתלהבות לראשות המפלגה, כבוד השר מר עמיר פרץ, שוב כלל איננו ( לשמחתי הגדולה מאד) בכלל חבר במפלגת העבודה,

אני ממליץ להם בחום, לשני הנציגים דהיום של מפלגת "העבודה" במועצת העיר , להשתלב לאלתר ברשימתו למועצה של מר כבוד ראש העיר,

ולנתק, ( תודה ! ) כל קשר בין שמותיהם לבין הפתק "אמת".

הבא לדיון מאמר זה
הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

מפלגת העבודה בטוויטר

מי מחובר?

אף אחד
באנר