עמוד הבית מאמרים השופטים השמרנים לא ישמרו על איילת שקד
 

השופטים השמרנים לא ישמרו על איילת שקד

PDF גרסת הדפסה דואר אלקטרוני
אורי קידר    שני, 28 מרץ 2016 16:04
Share

השרה שקד חושבת שהיא יכולה למנות שופטים שמרנים שיתפקדו כמעין בובות על חוטה של הממשלה השולטת. זה לא עובד ככה.

שופט הוא אדם שאמור להיות מקצוען בשקילות ערכים. זהו אדם שיש לו יושר מקצועי, הבנה רחבה של המהלכים שהוא עושה, כמו גם מה תהא השפעתם, והכי חשוב - הוא כל הזמן אמור לחשוב באופן ממלכתי ורחב. שופטים הם לא רובוטים. גם שופט עם אג'נדה מסוימת עשוי להיות לא צפוי ולא להחליט כפי שמצפים ממנו פלוניים או אלמוניים או איילת שקדיים כאלה ואחרים.

שום מינוי כזה או אחר לא אמור לשנות את זה. התהליך האדברסרי והמשטר הדמוקרטי פשוט לא יאפשרו לדבר כזה לקרות. שופט חייב בחובת נימוק. הוא צריך להסביר למה החליט מה שהחליט. שופט לא לבדו יושב, אלא יושבים איתו הקולגות שלו. עצם הישיבה וההתפלספות עשויה להוביל לשינוי דעה, לשכנוע. בנוסף, המינוי עצמו גורם לו להיות ממלכתי יותר ובעל חשיבה רחבה יותר - זו ליבת המהות של השופט או השופטת העליונים. אין גם לשכוח את דאגת השופטים לאמון הציבור במערכת - זהו ערך חיוני ומהותי לשם קיומה של מערכת משפט חזקה וטובה. גם הערך הזה משפיע.

שקד יכולה להתחיל ולהרוס את המערכת כולה, אבל צריך לחשוב על היום שאחרי ומה עלול לקרות פה (לי לא נראה שהיא רוצה בזה). היא אכן רוצה בית משפט שמרני יותר, ומתערב פחות, אבל היא צריכה להבין שגם זה לא מבטיח לה חסינות מביקורת שיפוטית.

וסתם הוכחה קטנה: הנה אליקים רובינשטיין הדתי, שכביכול נמנה על המערכת השמרנית, כותב שורה שאני בטוח שהוא חשב עליה הרבה מאוד זמן: "הממשלה חרגה מסמכותה!"

עודכן לאחרונה ב- ראשון, 03 אפריל 2016 10:33
 

הבא לדיון מאמר זה
הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

מפלגת העבודה בטוויטר

מי מחובר?

אף אחד
באנר